Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MEDALE PIASTÓW ŚLĄSKICH MEDALIERSTWO PIASTOWIE

08-07-2012, 21:57
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2460339256
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 20   
Koniec: 11-07-2012 15:56:54
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - MEDALE PIASTÓW ŚLĄSKICH
AUTOR - NAPISAŁ ADAM WIĘCEK
WYDAWNICTWO - ARKADY, WARSZAWA 1958
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 3000 + 130 EGZ.
STAN KSIĄŻKI - DOBRY + JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY - ORYGINALNA, MIĘKKA + OBWOLUTA
ILOŚĆ STRON - 82 + 27 TABLIC Z ILUSTRACJAMI
WYMIARY - 24 x 17 x 0,8 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,244 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. - ZAWIERA ILUSTRACJE NA OSOBNYCH TABLICACH
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

MEDALE PIASTÓW ŚLĄSKICH
napisał ADAM WIĘCEK
WYDAWNICTWO - ARKADY - WARSZAWA 1958
Obwolutę projektowała
JADWIGA CYBULSKA
Fotografie wykonali.
JANINA MIERZECKA i ADAM WIĘCEK
Redaktoi Halina Andrzejewska
Redaktor techniczny Maria Witkowska
Korektor Danuta Pietrzak





SPIS RZECZY

I. Wstęp ..... ......5
Istota medalu -— Geneza i historia medalierstwa w zarysie — Medalierstwo śląskie XVI i XVII wieku
II. Medale Piastów śląskich.....16
Przegląd literatury - Zbiory — Medale Piastóv. legnicko-brzeskich: Jerzy II — Henryk XI — Fryderyk IV — Jan Krystian—Jerzy Rudolf—Jerzy III — Ludwik IV — Krystian — Jerzy Wilhelm i Ludwika - -Medale Piastów cieszyńskich: Wacław III - Adam Wacław.
III. A n a 1 i z a o g ó 1 n a.........50
Materiał — Kształt — Technika wykonania — Wyobrażenia — portrety — Kartusze herbowe — Scem alegoryczne — Napisy.
TY. Uwagi końcowe. . . . . . . . 57
Katalog.. ... .. ..59
Przypisy . . . .......77
Tablice . ........I—XXVII





I. WSTĘP
ISTOTA MEDALU

Pojęciem medalu w ścisłym znaczeniu, przyjęto powszechnie określać okrągły bądź owalny, płaski krążek metalowy (najczęściej brązowy, srebrny lub złoty) niedużej wielkości, na którego obu stronach (a wyjątkowo tylko na jednej stronie), to jest na awersie i rewersie, przedstawione są w wypukłym reliefie pewne wyobrażenia bądź napisy upamiętniające jakieś wydarzenie, osobę itp.2.
Najbardziej charakterystycznym dla medali sposobem wykonania jest technika odlewnicza3 oraz technika bicia stemplem4. Oprócz obu tych najszerzej rozpowszechnionych sposobów stosowano jeszcze sporadycznie w niektórych okresach tzw. technikę trybowania 5 i niello 6 oraz różne kombinowane (np. emalia). Wyroby wykonane tymi technikami nie mają jednak charakteru produkcji seryjnej (właściwej medalierstwu), i jako takie mieszczą się już w granicach sztuki złotniczej.
Impulsem do tworzenia medali była najczęściej chęć upamiętnienia jakiegoś zdarzenia lub przekazania potomności jakiegoś faktu historycznego, uroczystego wydarzenia publicznego bądź prywatnego czynów jakiejś osoby; nieraz tez decydowały względy osobiste — ktoś zamawiał medal, aby przez to zabłysnąć w oczach sobie współczesnych np. jako mecenas sztuki. Istnieją również, choć w mniejszej stosunkowo ilości, i takie medale, które powstały z pobudek wyłącznie estetycznych.
Przeznaczenie medali było zasadniczo wielorakie: przeważnie jednak służyły one jako upominki, nagrody czy wreszcie okolicznościowe pamiątki. I tak na przykład, władcy różnych krajów wręczali swoje medale w dowód przyjaźni bliskim znajomym, krewnym, posłom zaprzyjaźnionych państw itp. Na turniejach rycerskich, zawodach strzeleckich nagradzano nimi zwycięzców, a także zaproszonych gości. Podobnie i niektóre szkoły ofiarowywały medale wyróżniającym się uczniom. Podczas większych obchodów i uroczystości państwowych, kościelnych lub miej-
skich, różnego rodzaju jubileuszów rozdawano, a nawet po prostu rozrzucano medale wśród zebranych uczestników.
Jak więc widzimy, już samo uroczystościowe poniekąd przeznaczenie medali narzucało konieczność ich świetniejszego wykonania. Z tego tez względu starali się zamawiający powierzać ich sporządzanie możliwie najbardziej znanym i cenionym artystom medalierom. Dlatego też nabierają medale, przynajmniej w okresie swego pełnego rozkwitu, charakteru świadomie tworzonych, o cechach zbliżonych do płaskorzeźb, dzieł sztuki. Różni je jednak od nich możliwość seryjnej produkcji; niemniej jednak — podobnie jak to widzimy w grafice — każdy z odbitych albo odlanych egzemplarzy jest zarazem oryginałem.
Medale na równi z innymi wyrobami artystycznymi ukazują nam dziś wycinkowo pewien obraz swojej epoki: życie i sposób myślenia ówczesnych ludzi, ich kulturę, zwyczaje i upodobania. Stanowiąc z jednej strony odrębną dla siebie dyscyplinę nauki specjalistycznej, z własną metodą badania, wchodzą one zarazem jako wytwory drobnej plastyki w zakres badań historii sztuki.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.