Grafika "Miles Davis"
cena: 249 zł 149 zł
Do oferty Meble Vox wprowadzamy arcydzieła polskiej sztuki plakatu. Jej przedstawicielem jest Rosław Szaybo - wybitny plakacista, współzałożyciel „polskiej szkoły plakatu”, ilustrator, fotograf, projektant okładek płyt i książek. Projektował okładki do płyt takich gwiazd, jak: Roy Orbison, Elton John, Janis Joplin, Krzysztof Komeda. Jest laureatem wielu prestiżowych, światowych nagród m.in. za okładkę płyty Eltona Johna uznaną za najlepszą okładkę roku w Wielkiej Brytanii. Polska szkoła plakatu nierozłącznie związana z Wydziałem Grafiki warszawskiej ASP wpłynęła bardzo silnie na pozycję polskiego plakatu na arenie międzynarodowej. W 1968 r. powstało Muzeum Plakatu w Wilanowie – pierwsza instytucja tego typu na świecie.
„Miles Davis” Rosława Szaybo przedstawia wybitnego jazzmana, kompozytora, uznanego za jednego z najbardziej innowacyjnych muzyków XX wieku. Miles Davis to prekursor jazz rocka, autor pierwszego cool jazzowego albumu. Odegrał decydującą rolę w procesie akceptacji jazzu jako gatunku muzycznego i jego popularyzacji. Plakat utrzymany jest w jaskrawej, kontrastowej kolorystyce. Łączy elementy przetworzonej fotografii z grafiką. Przedstawia Davisa z saksofonem, z którego wydobywają się rozsypane, kolorowe litery tworzące napis - imię i nazwisko muzyka. Na pierwszym planie dłoń artysty trzymająca saksofon. Motyw dłoni - symbol, często wykorzystywany w plakatach Rosława Szaybo w różnych kontekstach i znaczeniach czyniąc z nich obrazy bardzo uniwersalne. Tutaj wyraz geniuszu, inspiracji.
Styl Rosława Szaybo cechuje precyzyjny skrót myśli i formy, wykorzystywanie symboli, żartu i groteski, umiejętne budowanie napięcia i zaskoczenia. Jest artystą, który wprowadził do warsztatu graficznego fotografię przetwarzając, ją odrealniając, nadając nowe znaczenia. Rozwiązania te wyprzedzały czas i wpłynęły na rozwój grafiki reklamowej.
„Miles Davis” Rosław Szaybo
Grafika - plakat, oprawiona w czarną, drewnianą ramę.
Wymiary: 70x100cm
O plakatach Rosława Szaybo: „Jak twierdzi Umberto Eco: „Wartość estetyczna dzieła jest tym większa , im bogatsze są możliwości jego interpretacji, im różnorodniejsze budzi ono reakcje, im więcej aspektów ukazuje odbiorcy, nie tracąc zarazem własnej tożsamości”. Taka jest twórczość Rosława Szaybo – urzekająca malarską uroda i fotograficznym kolażem, nie poddaje się komercji ani trendom. Jego plakaty teatralne, muzyczne, filmowe, imprezowe charakteryzuje subtelny język przenośni artystycznej, oszczędna kompozycja , ale też co ważne - świeżość” – Ewa Kamińska, artystka, malarka.
„Plakaty Rosława Szaybo informują treścią, ilustrują za pomocą kompozycji graficznej oraz inspirują niepowtarzalnością” – Władysław Serwatowski
Rosław Szaybo urodził się w 1933r. w Poznaniu, w latach 1955-61 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w klasie Henryka Tomaszewskiego, w pracowni malarstwa Wojciecha Fangora. Przez kilka lat był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young&Rubicam w Londynie, później również jako dyrektor artystyczny w Columbia Broadcasting System Records (CBS). Pracował dla wielu znanych światowych marek m.in. Yardley, Heinz, Rank Xerox. Od 1993 r. profesor Rosław Szaybo prowadzi pracownię fotografii w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Projektuje plakaty dla Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, teatrów, oper i producentów muzycznych, okładki do płyt i książek. Wystawiał swoje prace w muzeach i galeriach w całej Polsce, Anglii, Belgii, Francji, Szkocji i na Węgrzech oraz w wystawach światowych na całym świecie. Laureat licznych międzynarodowych i krajowych nagród i wyróżnień.