Brak w polskiej literaturze fachowej opracowania szerzej przedstawiającego metody konserwacji i naprawy mebli, zwłaszcza zabytkowych i innych unikatowych, skłonił mnie do zajęcia się tą tematyką. Podjęłam próbę usystematyzowania i opisania tych metod.
W książce omówione zostały krótko meble różnych epok oraz materiały użyte do ich wyrobu, konstrukcje i techniki wykonania mebli w różnych krajach. Jest to niezbędne dla ustalenia pochodzenia mebla oraz doboru odpowiednich technik i materiałów do naprawy. Ograniczyłam się jednak do opisu mebli typowych dla omawianych stylów, a więc głównie do mebli pochodzących z krajów wiodących w meblarstwie w danym okresie. Czytelników zainteresowanych głębszym poznaniem cech mebli różnych stylów odsyłam do bogatej literatury przedmiotu zamieszczonej w książce.
Czytelnicy znajdą w książce stare i współczesne receptury środków używanych do konserwacji mebli oraz sposoby ich wykonania. Dawniej używane środki konserwacji dlatego zasługują na uwagę, że są sprawdzone przez wiele pokoleń konserwatorów i nie wywołują niekorzystnych skutków nawet po latach, w przeciwieństwie do nowoczesnych, które niekiedy powodują nieoczekiwane następstwa, np. zmianę barwy intarsji, pęknięcia czy matowienie powłoki wykończeniowej.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla osób mających już pewną praktykę w naprawianiu i odnawianiu mebli. Przed przystąpieniem do tych prac dobrze byłoby jeszcze zasięgnąć porady konserwatorów.
Mam nadzieję, że prezentowana książka przyczyni się do wzbudzenia zainteresowania naprawą i odnawianiem mebli dawnych i współczesnych i będzie miała swój udział w zachowaniu ich piękna.
Podczas pisania książki korzystałam nie tylko z fachowej literatury polskiej i zagranicznej, lecz także z pomocy wielu osób.
Spis treści
Meble od starożytności do współczesności
1. Starożytność 7
Meble egipskie 7, Meble greckie 12, Meble rzymskie 14
2. Wczesne średniowiecze 16
Meble bizantyjskie 16, Meble romańskie 18
3. Gotyk 18
4. Renesans 21
5. Barok 24
Meble francuskie 24, Meble angielskie 28, Meble polskie 31
6. Klasycyzm 34
Meble francuskie 34, Meble angielskie 38, Meble polskie 39
7. Biedermeier 42
8. Historyzm 46
9. Inne kierunki w meblarstwie XIX i XX wieku 49
Meble windsorskie 49, Meble Thoneta 49, Meble Art and Crafts 51, Meble secesyjne 52, Meble Shakersów 52, Meble Art Deco 54, Meble zakopiańskie 54, Meble Bauhausu 54, Meble de Stijl 57, Meble Warsztatów Krakowskich i Spółdzielni „Ład" 57
10. Wzornictwo przemysłowe i najnowsze tendencje w meblarstwie 58
Techniki konserwatorskie stosowane w meblarstwie
I. Wpływ czynników abiotycznych i biotycznych na trwałość mebli 62
1. Czynniki abiotyczne 62
Czynniki klimatyczne 62, Czynniki chemiczne 63, Czynniki fizykomechaniczne 63
2. Czynniki biotyczne 63
Owady żerujące w drewnie i ich zwalczanie 63, Owady żerujące w tapicerce i ich
zwalczanie 67, Grzyby i ich zwalczanie 68
II. Zasady konserwacji mebli 69
III. Prace stolarskie 70
1. Narzędzia stolarskie 70
Narzędzia do piłowania 70, Narzędzia do strugania 78, Narzędzia do dłutowania 84,
Narzędzia do wiercenia 86, Narzędzia do wyrównywania i wygładzania 88, Przyrządy do mierzenia, trasowania i mocowania 90
2. Pomieszczenia warsztatowe 92
3. Typy konstrukcji mebli i sposoby wykonywania najczęściej spotykanych połączeń oraz elementów mebli 93
4. Klejenie połączeń 109
5. Okleinowanie powierzchni 114
6. Naprawa uszkodzonych powierzchni drewna i okleiny 119
7. Naprawa pęknięć i odkształceń 124
8. Usuwanie skorodowanych gwoździ i wkrętów 128
9. Intarsjowanie i inkrustowanie 129
10. Uzupełnianie ubytków i uszkodzeń rzeźby 139
IV. Wykańczanie powierzchni mebli 145
1. Wybielanie i odżywiczanie drewna 145
2. Barwienie drewna 147
Barwniki do drewna 147, Barwienie powierzchniowe150, Barwienie wgłębne 154
3. Naprawa i nakładanie powłok 154
Odświeżanie i naprawa starych powłok 154, Wykańczanie powierzchni olejem 157, Wykańczanie powierzchni woskiem 158, Wykańczanie powierzchni werniksem 160, Wykańczanie powierzchni politurą 162, Wykańczanie przezroczyste mebli współczesnych 167, Wykańczanie kryjące mebli zabytkowych 170, Wykańczanie kryjące mebli współczesnych 173
4. Renowacja powierzchni wykończonych techniką pozłotniczą 175 Narzędzia pozłotnicze 176, Techniki pozłotnicze 178
V. Naprawa i odnawianie wyrobów tapicerskich 184
1. Narzędzia tapicerskie 184
2. Wzmacnianie podłoży i sznurowań tapicerskich 187
Naprawa wyrobów nie sprężynowych 187, Naprawa wyrobów sprężynowych 196
3. Czyszczenie i wywabianie plam 200
Czyszczenie tkanin 200, Wywabianie plam na tkaninach 202
4. Naprawa uszkodzonych wyplotów siedzisk i oparć 207
VI. Odświeżanie okuć i marmurów 214
1. Odświeżanie okuć 214
2. Czyszczenie marmurów 217
Przykłady prac konserwatorskich
1. Szafka do stojącego zegara (przełom XIX/XX wieku) 218
2. Stół rokokowy (pierwsza połowa XVIII wieku) 220
3. Kanapa w stylu biedermeier (pierwsza połowa XIX wieku) 225
4. Stolik klasycystyczny (druga połowa XVIII wieku) 228
Wykaz literatury 235
|
Renowacja. Metody konserwacji antyków i starych mebli
Wydawnictwo: RM
Autor: Julia de Bierre, James Bain Smith
Wydawca, rok wydania: RM, 2015
Liczba stron : 96
Oprawa i wymiary: miękka, 220 x 240 mm
ISBN:[zasłonięte]978-8373-393-6
|
Książka ta jest przeznaczona dla entuzjastów mebli, dla wszystkich tych, którzy podzielają naszą miłość do zniszczonych antyków i używanych mebli, oraz tych, którzy pragną doskonalić praktyczne umiejętności konserwacji. Motywacją mogą być finanse - meble w stanie dalekim od doskonałości są znacznie tańsze od nieuszkodzonych odpowiedników - a może nią być także zwykła satysfakcja płynąca z pracy własnymi rękami z wykorzystaniem starych metod i materiałów.Wiedza, którą dzielimy się z Czytelnikami, w znacznej części pochodzi z corocznych kursów konserwacji odbywających siew niesamowitej scenerii wnętrz Chateau de Lucens. Mamy nadzieję, że zgromadzone tutaj starannie sprawdzone informacje będą przejrzystą, zwięzłą odpowiedzią na wiele problemów nurtujących osoby -zarówno początkujące, jak i zaawansowane -zajmujące się amatorsko konserwacją.
Pracując jako projektanci i konserwatorzy dla prywatnych klientów i kolekcjonerów, także złapaliśmy „bakcyla". Przez lata zgromadziliśmy ciekawy zestaw mebli: zarówno antyków bona fide, jak i „utrzymanych w stylu", a także takich, które antykwariusze nazywają brzydko „dekoracyjnymi śmieciami". To, co poza walorami estetycznymi łączy te wszystkie przedmioty, to konieczność konserwacji oraz fakt, że nasz bardzo ograniczony budżet był w stanie udźwignąć ich zakup. Przywracanie mebli do życia z zastosowaniem tradycyjnych metod pracy wymaga czasu, cierpliwości i dokładności, ale wystarczy zobaczyć efekt i porównać go z poprzednim stanem, by nabrać pewności, że praca dała nie tylko przyjemność, ale i wart zachodu rezultat.
W ciągu ostatnich dwóch dekad wraz ze wzrostem zainteresowania starymi meblami zaczęto zwracać coraz większą uwagę na to, jak zmieniają się wraz z upływem czasu, co doprowadziło do radykalnych zmian w zasadach konserwacji. Obecnie wiemy, że stare malowidła i patyna powinny pozostać nietknięte wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, że dziwne wgniecenia i przebarwienia nie psują urody mebla, że powinno się wymieniać jak najmniej elementów, a wszelkie prace konserwatorskie powinny być odwracalne. Minęły stare, złe czasy, gdy konserwacja oznaczała renowację lub, co gorsza, przeróbkę. Chcemy, żeby antyki wyglądały na to, czym są - mają być stare, a nie nijakie i błyszczące.
W oświeceniu tym znaczną rolę odegrały działy konserwacji w muzeach. Pracujący tam wysoko wykwalifikowani specjaliści są obecnie znacznie bardziej komunikatywni, a ich dążenie do unikania generalnych remontów i zachowania starych ozdób oraz ochronienia ich przed dalszymi zniszczeniami przeniknęło do świadomości ogółu. Konserwacja jest obecnie bardziej sposobem podejścia do rzeczy czy nawet filozofią, a nie zestawem manualnych czynności.
Przestrzeganie zamieszczonych w książce prostych zasad pozwoli ci opanować podstawowe umiejętności, niezbędne przed przystąpieniem do bardziej złożonych zadań. Bardzo wartościowe meble wymagające konserwacji należy, oczywiście, oddać w ręce profesjonalisty- w razie wątpliwości skonsultować się z ekspertem. Mamy nadzieje, że udało nam się zaprezentować całą różnorodność konserwacji, w skład której wchodzi tyle różnych rzemiosł i tworzonych przez wieki tradycji. Mamy też nadzieję, że przekazaliśmy naszą fascynację i dreszczyk emocji oraz że radosne podniecenie towarzyszące ożywianiu starych mebli okażą się dla Czytelnika inspirujące.
Spis treści
Wstęp
Gdzie kupować
Na co zwracać uwagę
CZĘŚĆ PIERWSZA - ZACZYNAMY
Drewno
Zanim zaczniesz
Narzędzia i materiały
Uszkodzenia drewna - owady i grzyby
Czyszczenie i wygładzanie
Montaż
Elementy metalowe
Obicia
CZĘŚĆ DRUGA - POWIERZCHNIE
Naprawianie powierzchni
Naprawa forniru
Politurowanie
Gruntowanie i pozłacanie
Powierzchnie malowane, bejcowane i woskowane
CZĘŚĆ TRZECIA - PROJEKTY
Podziękowania