Witamy serdecznie na naszej aukcji
Przedmiotem aukcji jest
odżywka, nawóz dolistny krystaliczny, mikroelementy
15 kg
SKŁAD
Wieloskładnikowy nawóz z wysoką zawartością Mg i S. Doskonałe źródło łatwo i szybko przyswajalnego MAGNEZU i SIARKI w uprawie zbóż, kukurydzy, ziemniaków, buraków, rzepaku, oraz wielu innych roślin. Stymuluje proces fotosyntezy, przemian azotu (redukcja zawartości azotanów), podwyższa MTZ, zawartość skrobi oraz szybko i skutecznie likwiduje niedobory. Stanowi doskonałe uzupełnienie nawożenia doglebowego w okresach największego zapotrzebowania roślin na MAGNEZ i SIARKĘ.
Nawozy krystaliczne Maximus to całkowicie rozpuszczalne w wodzie nawozy dolistne NPK ze schelatowanymi mikroelementami (EDTA i DTPA), wzbogacone w kompleks MPC (MICRO PROTECTION COMPLEX).
Nawozy MAXIMUS stymulują prawidłowy rozwój i lepsze wykorzystanie nawożenia doglebowego oraz zapobiegają niedoborom najważniejszych składników odżywczych.
ZBOŻE - ZIEMNIAK - BURAK - RZEPAK
KUKURYDZA - GROCH-WARZYWA-OWOCE-
ŁĄKI - TRAWA
MIKROELEMENTY - NIEDOBÓR SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH
Rośliny potrzebują siarki
Siarka spełnia w roślinie wiele ważnych funkcji. Jako składnik enzymów pełni szczególnie istotną rolę w takich procesach jak fotosynteza czy synteza białek i tłuszczów. Słabe odżywianie roślin siarką skutkuje m.in. gorszym pobieraniem azotu z gleby.
OBJAWY NIEDOBORU SIARKI
- Objawy niedobory pojawiają się najpierw na młodszych liściach. Ślady niedoboru na liściach starszych występują przy jednoczesnym braku azotu
- Na całych powierzchniach liści widoczna jest chloroza.
CHLOROZA - Liście żółkną, szczególnie na brzegach i końcówkach blaszek liściowych. Mogą wyglądać jak poparzone. Na chorobę najbardziej narażone są młode pędy, które stają się bladozielone lub żółtozielone. W następnym etapie doprowadza to do zaburzonego wzrostu rośliny, braku lub ograniczonego kwitnienia oraz plonowania.
- Roślina staje się sztywna i łamliwa.
- Niedobory siarki w rzepaku objawiają się złym wzrostem rośliny, uwypuklonymi liśćmi, słabym wybarwieniem kwiatów oraz pęcherzykowato nabrzmiałymi strąkami.
- Niedobory siarki u zbóż objawiają się również na najmłodszych liściach w postaci chlorozy na całej blaszce liściowej. Niedobory siarki zarówno na rzepaku, jak i na zbożach występują przede wszystkim w okresie wiosennym tj. największego zapotrzebowania na ten składnik
Rośliny potrzebują magnezu!
Niedobór magnezu, nawet utajony, powoduje:
- spadek odporności roślin na choroby;
- mniejszą zawartość chlorofilu, czyli niższe plony a w konsekwencji spadek plonu;
- niższą zawartość białka, białko gorszej jakości;
- niższą zawartość tłuszczu, cukrów, mniej karotenu, witaminy A.
Objawy niedoboru magnezu pojawiają się na starszych liściach (dolnych) w postaci plam. Na liściach zbóż i traw (jednoliściennych), patrząc pod światło widoczne są pomiędzy żyłkami żółte plamy określane jako paciorkowatość lub pasiastość liści. U pozostałych roślin (dwuliściennych) na dolnych liściach żółte lub pomarańczowe plamy - tygrysowatość liści, a nerwy pozostają zielone. Brzegi i wierzchołki liści są jasne i zaginają się ku górze. Rośliny mają zwiędły wygląd, słabiej wykształcają się kwiaty, później nasiona i owoce.