Nawozy MAXIMUS stymulują prawidłowy rozwój i lepsze wykorzystanie nawożenia
doglebowego oraz zapobiegają niedoborom najważniejszych składników odżywczych.
ZBOŻE - ZIEMNIAK - BURAK - RZEPAK
KUKURYDZA - GROCH-WARZYWA-OWOCE-
Maximus AminoMicro
MAXIMUS AminoMicro – wieloskładnikowy nawóz mikroelementowy.
AminoMicro jest szczególnie przydatny do szybkiego uzupełniania, nawet ukrytych niedoborów mikroelementów. Każdy z pierwiastków zawarty w nawozie odgrywa kluczową rolę we wzroście, rozwoju i plonowaniu roślin.
BOR (B) bierze udział w procesach kwitnienia i zapylenia. Jego niedobór prowadzi do opadania i deformacji owoców, zmniejszenia liczby zawiązanych nasion, pękania łodyg i ogonków liściowych oraz do nekroz
merystemów wierzchołkowych. Widocznym objawem niedoboru tego składnika u buraka cukrowego jest zakłócenie wzrostu blaszki liściowej co prowadzi do zgorzeli liści sercowych. Niedostateczne zaopatrzenie w bor prowadzi do pogorszenia jakości konsumpcyjnej lub przemysłowej produktów roślinnych.
MIEDŹ (Cu) wchodzi w skład enzymów odpowiedzialnych za transport elektronów i metabolizm oddechowy, bierze udział w biosyntezie ligniny, która nadaje sztywność i wytrzymałość łodygom. Jej niedobór może prowadzić do zwijania się liści i więdnięcia roślin. Objawem niedoboru miedzi może być
także zahamowanie wzrostu systemu korzeniowego, chlorozy, opóźnienie kwitnienia.
ŻELAZO (Fe) jest zaangażowane w proces fotosyntezy i oddychania, bierze udział w przemianach azotu i syntezie białek. Jego niedobór sprzyja gromadzeniu się w tkankach roślinnych dużych ilości rozpuszczalnych związków azotu, dochodzi do chlorozy najmłodszych liści.
MANGAN (Mn) odpowiada za proces fotosyntezy i procesy wzrostowe roślin. Z uwagi na większą niż pozostałych mikroelementów zawartość manganu w glebach, w nawozie jest go relatywnie mniej. Objawem toksyczności manganu są chloroza żelazowa oraz liczne, drobne ciemne plamki na liściach.
CYNK (Zn) niedobór tego pierwiastka może prowadzić do wzrostu wrażliwości roślin na choroby i szkodniki, tworzenia małych liści, tzw. choroba małych liści, chlorozy liściowe oraz skrócenie długości międzywęźli. Cynk bierze też udział w procesie fotosyntezy i odgrywa dużą rolę w budowie plonu rośliny.
Pierwiastek ten aktywuje ponad 300 enzymów, jest odpowiedzialny za syntezę tryptofanu, który jest prekursorem auksyn (hormonu wzrostu).
MOLIBDEN (Mo) bierze udział w transporcie elektronów, odgrywa dużą rolę w reprodukcji, jest odpowiedzialny za produkcję i żywotność pyłku roślinnego. Objawami niedoboru jest zahamowanie wzrostu roślin, liście przybierają jasnozielone zabarwienie i pojawiają się na nich nekrotyczne plamy.
Dochodzi do ograniczenia tworzenia się kwiatów, ich opadania i niezawiązywania owoców i nasion.