Piękne i dość rzadkie 10 nummi (półfollis) Maurycjusza (Maurycego) Tyberiusza wybity w Konstantynopolu w siódmym roku panowania cesarza, tj. między 582 a 602 r. (Sear 499):
Aw. D(ominus) N(oster) MAVR[IC(icius) P(ater) P(atriae) AV(gustus)], popiersie frontalne cesarza w drapowanej szacie, zbroi oraz hełmie z pióropuszem;
Rew. oznaczenie nominału - I [w zapisie greckim odpowiednik cyfry 10], z jego lewej strony gwiazda, z prawej oznaczenie drugiej oficyny menniczej - B, poniżej skrót nazwy mennicy: CON(stantinopolis).
Waga: 2, 34 g
Średnica: 17/14 mm
Panujący w latach 582-602 Maurycjusz Tyberiusz uzyskał władzę cesarską z nadania swego poprzednika, Tyberiusza II Konstantyna, który krótko przed swą śmiercią zaręczył go ze swoją córką. Jego panowanie znaczyły liczne kampanie, m.in. sukcesy w Armenii, ale też porażki w walkach z Awarami, którzy w 600 r. oblegli Konstantynopol i zmusili Bizancjum do zapłacenia trybutu. Gdy w wojnie przeciw nim cesarz nakazał założenie leż zimowych po drugiej (północnej) stronie Dunaju, wybuchł bunt, pod wodzą Fokas, który zabił najpierw synów Maurycjusza, potem jego samego...
GWARANCJA AUTENTYCZNOŚCI - MONETA Z AUKCJI RENOMOWANEGO DOMU AUKCYJNEGO F.R. KÜNKERA!
W RZECZYWISTOŚCI PREZENTUJE SIĘ ZNACZNIE LEPIEJ NIŻ NA ZDJĘCIU - DETALE WYRAŹNIEJSZE W RĘKU, PIĘKNA, CIEMNOZIELONA PATYNA Z PIĘKNYM POŁYSKIEM!