Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MATEJKO - UBIORY W DAWNEJ POLSCE - 1901 - ORYGINAŁ

08-07-2015, 19:14
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 700 zł     
Użytkownik 2slonecznik
numer aukcji: 5495388190
Miejscowość ŁÓDŹ
Wyświetleń: 8   
Koniec: 08-07-2015 19:21:14
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej kolejnej aukcji antykwarycznej!

Do sprzedania kolejny skarb z mojej “Kolekcji białych skarbów”.

Dziś oferuję niezwykły album strojów polskich autorstwa Jana Matejki "Ubiory w dawnej Polsce.". Album ma wartość historyczną i jest jedną z najlepszych ilustracji w temacie historii ubiorów polskich.. Jest to oryginalne wydanie z 1901 roku. Dzieło ukazało się nakładem warszawskiego Zakładu. Fotochemigraficznego Bolesława Wierzbickiego i Spółki, specjalizującego się wysokiej jakości wydaniach albumowych, dokumentów, pocztówek oraz papierów wartościowych. Druk wykonała warszawska drukarnia K Rubieszewskiego i K. Wrotnowskiego.

Książka zawiera zgodę rosyjskiej cenzury na druk, datowaną na 18 lipca 1900 r.

Jan Alojzy Matejko (1[zasłonięte]838-18), tworząc wielkie arcydzieła malarskie, wykonywał i prowadził także studia kostiumu, draperii i rzemiosła artystycznego. Kolekcjonował też cenne przedmioty, zabytkowe sprzęty oraz dawne ubiory i tkaniny z jedwabiu, aksamitu, atłasu, adamaszku, sukna oraz materiały przetykane złotem, przywożone z licznych podróży i wypraw. Kolekcjonował dość intuicyjnie, ale miał wyczucie do pięknych przedmiotów i cennego rzemiosła. Artysta nie tylko kupował, ale też sam projektował i tworzył kostiumy - głównie z myślą o postaciach, mających znaleźć się w przyszłości na jego obrazach. Po śmierci artysty okazało się, że posiadał on największą kolekcję strojów i rzemiosła artystycznego, jaka istniała w XIX-wiecznej Polsce.

W 1860 r. Matejko opublikował album "Ubiory w Polsce 1[zasłonięte]200-17.", w którym na dziesięciu tablicach litograficznych rozrysował wygląd polskich strojów i zachodzące w nich zmiany od czasów Bolesława Wstydliwego do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Były to ubiory króla, dworu, mieszczan, rycerstwa, duchowieństwa, magnatów, szlachty, chłopów, uczniów, uczonych, Żydów oraz takie, w których chodzili członkowie cechów i bractw. Oryginalnie praca zawierała kartę tytułową i 10 dużych litografowanych plansz, na których umieszczono po 9 rycin. W kolejnych wydaniach dzieła plansze rozcięto i każdą rycinę naklejono na kartę grubego papieru. Ułatwiało to znacznie korzystanie z dzieła. Licytowane dzieło zawiera już ryciny wykonane fotochemigraficznie o doskonałej wręcz jakości wykonania. Dodatkowo dzieło zawiera historycznie najciekawsze herby i pieczęcie polskie.

Książka jest oprawiona w brązowy 6-polowy półskórek. Widać delikatne otarcia skóry. Grzbiet ozdobny, zwięzy wypukłe, szyldzik ze złoceniami. Szyldzik i złocona tytulatura na licu. Niewielkie zaplamienia i uzupełnienia kilku kart bez szkody dla tekstu. Zachowana oryginalna okładka broszurowa. Stan książki co najmniej dobry. Ładny egzemplarz. Efektowny wolumin.

Pomnikowe dzieło polskiej kostiumologii autorstwa Jana Matejki bardzo rzadko trafia na aukcje antykwaryczne.

Zapraszam wszystkich bibliofilów do licytacji! Gratka dla znawców i kolekcjonerów! Ten skarb może być Twój!

Zdjęcia przedstawiające licytowane dzieło: