Wskazania do stosowania ciepłem podczerwieni:
- Bóle kręgosłupa. - Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.- Dyskopatia.- Korzonki.
- Rwa kulszowa.- Rwa barkowa.- Reumatyzm.- Gościec stawowy.- Artretyzm.
- Rehabilitacja pourazowa.- Osteoporoza.- Zimne nogi i ręce.- Regulacja krążenia.
- Regulacja ciśnienia krwi.- Bóle nóg.- Brak odporności immunologicznej.
- Bóle stawów.- Zaburzenia przemiany materii.- Skurcze.- Bezsenność.
- Kręcz szyi pochodzenia mięśniowego.- Neuralgia międzyżebrowa.- Skolioza.
- Zwyrodnienia stawów kolanowych.- Wrodzona dysplazja biodrowa.
- Złamania.- Zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych.
- Przewlekłe przeziębienie.- Bóle mięśni.- Lumbago
może mieć różne przyczyny -
od wad wrodzonych, przez urazy i stany zapalne, po choroby nowotworowe. Najczęściej jednak ból pleców jest wynikiem złych nawyków i nieprawidłowej postawy lub zmian zapalnych. W pewnym momencie życia niemal każdy doświadczył problemów z kręgosłupem. Około 25% populacji w wieku 30 - 50 lat regularnie cierpi z powodu bólów kręgosłupa, które nasilają się wraz z wiekiem.
Bóle pleców możemy podzielić na dwie kategorie:
Bóle Krótkotrwałe
trwające do 6 tygodni,
które są zwykle konsekwencją czynników mechanicznych, takich jak zła postawa ciała , nadwaga, długotrwała pozycja siedząca lub stojąca naciągnięcia/przeciążenia mięśni kręgosłupa i wiązadeł nadmierny wysiłek i naciągnięcia będące wynikiem uprawiania sportu,ciąża.
pleców występujące w takich przypadkach jak:
zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)
choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
złamania będące wynikiem osteoporozy
stenoza kanału kręgowego (zespół wąskiego kanału kręgowego)
dyskopatia (choroba krążków międzykręgowych)
choroby narządów wewnętrznych, nowotwory i infekcje
Bóle pleców są z reguły wypadkową kliku przyczyn. Wśród najpowszechniejszych wymienia się brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i nieprawidłową postawę podczas wykonywania codziennych obowiązków. Osłabione mięśnie grzbietu łatwo padają ofiarą wzmożonego napięcia i nieprawidłowych obciążeń towarzyszących np. pracy przy komputerze czy długotrwałej jeździe samochodem. Stąd już tylko krok do uporczywego bólu w okolicy szyi, ramion, klatki piersiowej i krzyża. Szczególnie podatne na dolegliwości kręgosłupa są dzieci w okresie intensywnego wzrostu, osoby otyłe, wykonujące pracę wymagającą długotrwałego zachowania pozycji siedzącej lub stojącej, kobiety w ciąży, a także osoby będące pod wpływem przewlekłego stresu.
Najdelikatniejszym i zarazem najbardziej narażonym na urazy odcinkiem kręgosłupa jest odcinek szyjny. To miejsce jest źródłem uporczywych dolegliwości, takich jak: bóle i zawroty głowy, szumy uszne, mdłości czy zaburzenia widzenia, które wynikają z nadmiernego ucisku na przechodzące przez otwory w wyrostkach bocznych kręgów tętnice szyjne, doprowadzające krew do mózgu.
O tym, że człowiek został stworzony do ciągłego ruchu, a nie do siedzenia, najczęściej przypomina silny ból w odcinku lędźwiowym i krzyżowym. To część kręgosłupa, która podlega największym obciążeniom, najczęściej związanym z długotrwałym zachowaniem pozycji siedzącej podczas pracy, nauki czy prowadzenia samochodu, a w przypadku najmłodszych pacjentów - noszeniem ciężkiego tornistra czy plecaka.
Utrwalona nieprawidłowa postawa ciała najczęściej objawia się dolegliwościami w odcinku piersiowym, którego dobra kondycja warunkuje właściwą pracę narządów wewnętrznych i układu krążeniowo-oddechowego. Trwałe zniekształcenie tego odcinka objawia się nie tylko uporczywym bólem, ale i upośledzeniem pracy narządów wewnętrznych, w tym m.in. zmniejszeniem pojemności płuc.
Ból ostatniego odcinka kręgosłupa, czyli kręgów ogonowych, to zwykle wynik urazu spowodowanego np. upadkiem.
można ułożyć na materacu (pod prześcieradło), (unikać stosowania na materacu z metalowymi sprężynami).
Profesjonalny w użyciu pilot cyfrowy z wyłącznikiem czasowym jak i wieloma poziomami intensywności podczerwieni dzięki czemu możemy dobierać poziom intensywności ciepła podczerwieni w zależności od schorzeń na które chorujemy (niskiej intensywności - 18-26 ° C, większe natężenie - 27-38 ° C, wysokiej intensywności 39-41 ° C)
Regularne stosowanie terapii przyczynia się do poprawy
funkcji narządu ruchu,
lepszej poprawy ruchliwości stawów ,
zmniejszenia bólu pleców i kręgosłupa
terapia działa uspokajająco
wzmaga poziom hormonu melatoniny
dzięki czemu ułatwia zasypianie.