Maszyny i urządzenia do wydobywania kopalin pospolitych bez użycia materiałów wybuchowych
Artur Bęben
wydane przez: AGH
ISBN: 978[zasłonięte][zasłonięte]46415
format: B5
stron: 266
rok wydania: 2008
oprawa: twarda
Korzystanie z surowców mineralnych od zawsze stanowiło znaczną część działalności człowieka. Ponad 70% naszych działań gospodarczych związanych jest z wydobywaniem, uszlachetnianiem i innym różnorodnym wykorzystaniem kopalin. Znaczący udział w gospodarce narodowej ma również wydobywanie kopalin pospolitych. Eksploatacja kopalin pospolitych (kruszywa naturalne, surowce ilaste, torf i inne, niezaliczane do kopalin podstawowych) prowadzona jest w Polsce przez ponad 3000 prywatnych lub sprywatyzowanych podmiotów gospodarczych.
Z prognoz rozwoju gospodarczego wynika, że w najbliższych latach należy przewidywać istotny i systematyczny wzrost zapotrzebowania na te kruszywa. Ze względu na duże koszty transportu surowców i materiałów stosowanych w dynamicznie rozwijającym się budownictwie drogowym zasadą stanie się wykorzystywanie lokalnych złóż kruszyw i dostosowywanie ich parametrów do wymogów nowoczesnych technologii prowadzonych robót. By osiągnąć choćby zbliżony poziom zużycia kruszyw w stosunku do pozostałych członków Unii Europejskiej, do 2010 roku niezbędny jest stały, ponad dziesięcioprocentowy wzrost ich produkcji w skali roku w Polsce.
Mając na uwadze ów fakt, w niniejszym opracowaniu autor stara się przybliżyć problemy mechanizacji w procesach wydobywczych kopalin pospolitych bez użycia materiałów wybuchowych, omawiając specjalistyczne maszyny do urabiania, i nie tylko, w odmiennych technologiach prowadzenia eksploatacji górniczej. W praktyce górniczej bardzo często spotyka się przypadki, że zastosowanie określonej maszyny w procesie wydobywczym służy do realizacji nie jednego, a kilku celów. Dobór maszyn i ich stosowanie bardzo często muszą być dopasowywane do nadrzędnych wymagań gospodarki, polityki technologiczno-społecznej w określonym miejscu, regionie i czasie. Doskonalenie, modernizacja i wprowadzanie nowych rozwiązań maszynowo-techniczych do eksploatacji kopalin pospolitych odbywa się przy istotnym udziale zaplecza naukowo-technicznego.
Niniejsze opracowanie powinno spełnić swoje zadanie, służąc tym, którzy uczą, i tym, którzy są nauczani, jednak przede wszystkim powinno stanowić pomoc dla studentów wyższych szkół technicznych, zwłaszcza na kierunkach: górnictwo i geologia oraz mechanika. Ze względu na ograniczenia wydawnicze przegląd poszczególnych problemów ujęto w najbardziej skondensowanej formie.
[z Przedmowy]