Dwie książki na temat masonerii: 1) Norbert Wójtowicz, Antymasońska kampania 1938 roku, Krzeszowice 2005, Wydawca: Ostoja, ss. 64, ISBN: 83[zasłonięte]60048-X.
Począwszy od czerwca 1937 r. nastąpiło w Polsce nasilenie kampanii antymasońskiej, która rok później – 22 listopada 1938 r. – doprowadziła do wydania przez prezydenta Ignacego Mościckiego dekretu o rozwiązaniu stowarzyszeń wolnomularskich. Książka Wójtowicza, prezentując kilka najważniejszych dokumentów dotyczących tej sprawy, stanowi ciekawy przyczynek do dziejów II RP.
Opracowanie zawiera szereg wypowiedzi, dokumentów i wystąpień sejmowych w tym projekt ustawy o zwalczaniu masonerii, oraz pełny tekst Dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z 22 listopada 1938 r. o rozwiązaniu zrzeszeń wolnomularskich.
2) Adam Doboszyński, Konspiracje, Krzeszowice 2004, Wydawca: Ostoja, ss. 49, ISBN 83[zasłonięte]88020-X.
Wznowiony tu tekst Doboszyńskiego „Konspiracje” stanowi, zgodnie z umieszczoną na stronie tytułowej informacją fragmenty pracy pt. „Ustrój Narodowy”. Jej pisanie zapoczątkował autor jeszcze w więziennym zaciszu, lecz ze względu na wybuch wojny praca ta nigdy nie została ukończona. Podejmując się tak kontrowersyjnego tematu Doboszyński od samego początku musiał liczyć się z mogącą pojawić się krytyką. Nie przerażało go to jednak, gdyż uważał problem za na tyle ważki by zaryzykować. Na pierwszy rzut oka autor pisał w swej pracy o pewnym ogólnym mechanizmie funkcjonowania konspiracji. Nie sposób jednak nie zauważyć, że w istocie przedstawiał on na tym tle własne poglądy na działalność masonerii. Ostrzegał przy tym przed przenikaniem zaczerpniętego od tych struktur konspiracyjnego sposobu działania do innych, często nie związanych z masonerią w sposób bezpośredni, organizacji.
Uwaga: Aukcja dotyczy pakietu dwóch książek!!!
|