Mądrość Wschodu w trosce o zdrowie człowieka Zachodu
Wschodnia medycyna widzi człowieka w całości — lekarze nie tyle leczą choroby, ile dają wskazówki, jak żyć, by ich uniknąć. Istotnym elementem takiego podejścia do ludzkiego zdrowia jest przekonanie o zbawiennym wpływie ruchu, w szczególności masażu jako jego formy, pobudzającej organizm pacjenta do samoleczenia. Masaż tajski łączy techniki akupresury, rozciągania, refleksologii i jogi. Wspomagany jest ziołowymi okładami i medytacją. Rozciąga mięśnie i relaksuje, zwiększa zakres ruchu, usprawnia przepływ „energii” — innymi słowy, płynów ustrojowych (krwi i limfy) — oraz informacji w postaci impulsów.
Masaż tajski nie jest podobny do masażu klasycznego czy innych form masażu leczniczego wykształconych w zachodniej medycynie. Pojawia się w nim element ruchu — niemalże wszystkie stawy organizmu zostają uaktywnione. Czyni to z masażu tajskiego formę biernych ćwiczeń ruchowych. Potrafią one przynieść prawdziwą ulgę w cierpieniu, leczą i poprawiają kondycję ustroju.
Książka składa się z części teoretycznej (historia i podstawowa wiedza z zakresu masażu tajskiego) oraz praktycznej (instrukcje wykonywania masażu krok po kroku). Zamiarem autora było, by dzięki niej masaż tajski miał szansę stać się w przyszłości bezpieczną i pełnoprawną sztuką nie tylko relaksu, ale i profilaktyki zdrowotnej. Pragnie on również w świat wschodniej medycyny wprowadzić nas — ludzi Zachodu.
Piotr Druzgała — magister fizjoterapii i międzynarodowy instruktor jogi. Po studiach wyjechał do Tajlandii, by pracować w wyuczonym zawodzie. Na miejscu rozpoczął naukę lokalnych sztuk masażu oraz akupresury. Ukończył dostępne kursy w szkole masażu przy klasztorze Wat Pho. Dzięki znajomości języka mógł dotrzeć do źródeł oraz technik niedostępnych dla obcokrajowców i praktykować masaż pod okiem najlepszych lokalnych nauczycieli. Owocem tej pracy i pasji jest pierwsza książka polskiego autora omawiająca zagadnienie masażu tajskiego. Autor organizuje wyjazdy turystyczne do Indochin, w tym na kursy masażu tajskiego w jego ojczyźnie oraz dla ćwiczących jogę. Jest twórcą bloga o Tajlandii: ttp://piotrdruzgala.blogspot.com/.