ADAM ZBOROWSKI
tom 1 serii masaż
Coraz częściej wzbogaca się masaż klasyczny o elementy masażu segmentarnego, masażu tkanki łącznej i okostnej, terapii manualnej, akupresury czy gimnastyki leczniczej, w celu dostosowania działań masażysty do potrzeb pacjenta. Na podstawie badań i obserwacji stwierdzono, że spośród znanych metod masażu, masaż klasyczny jest najskuteczniejszy w leczeniu chorób narządu ruchu.
Ciągle rosnące zainteresowanie masażem sprawiło, że mimo wydania w 1994, 1996 i 2000 roku „Masażu klasycznego" zaistniała potrzeba wznowienia nakładu. Szybki napływ do naszego kraju nowych i mało znanych do tej pory metod pracy z ciałem oraz potrzeba dostosowania pewnych działań do standardów UE sprawiły, że po przeredagowaniu i uzupełnieniu oraz zmianie szaty graficznej zdecydowałem się na czwarte wydanie „Masażu klasycznego", które właśnie oddaję czytelnikowi do ręki. Ze względu na obszerność materiału, podobnie jak w poprzednich wydaniach, pomijam wiadomości z anatomii, fizjologii oraz całej grupy przedmiotów medycznych zakładając, że czytelnik posiada niezbędny zasób wiedzy z tej dziedziny bądź uzupełni ją, korzystając z literatury fachowej. Pewne elementy anatomii i fizjologii zostaną zasygnalizowane, ale tylko na tyle, na ile jest to niezbędne do zrozumienia niektórych procesów. Mam nadzieję, że nowe wydanie, z poszerzoną częścią teoretyczną oraz rozbudowaną do ponad pół tysiąca zdjęć częścią praktyczną, będzie pomocne przy nauczaniu masażu, jak również w pracy wykwalifikowanych masażystów. Adam Zborowski Masaż klasyczny jest metodą leczenia fizykalnego zewnętrznych i wewnętrznych objawów chorobowych, a w wielu przypadkach przyczyn chorobowych. Polega na mechanicznym drażnieniu tkanek. Wywiera pośredni i bezpośredni wpływ na organizm. Składa się z wielu chwytów, ruchów i opracowań (głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, wibracji, roztrząsania, wałkowania), których celem jest nie tylko leczenie, lecz także zapobieganie wielu chorobom. Masaż jest również integralną częścią odnowy biologicznej. Na podstawie badań i obserwacji stwierdzono, że spośród znanych metod masażu, masaż klasyczny jest najskuteczniejszy w leczeniu chorób narządu ruchu. Ciągle rosnące zainteresowanie masażem sprawiło, że mimo wydania w 1994 i 1996 roku Masażu klasycznego zaistniała potrzeba wznowienia nakładu.
OPRAWA MIĘKKA STRON 473
tom 2 serii masaż
Masaż segmentarny należy do grupy masaży wykonywanych na sucho, rękami masażysty. Jest masażem leczniczym. Składa się z szeregu chwytów i opracowań, których ściśle określona technika i kolejność wykonania, przy uwzględnieniu zasad dawkowania, pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych, a często również przyczyn chorobowych na drodze odruchowej. W odróżnieniu od masażu klasycznego, masaż segmentarny znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Twórcami masażu segmentarnego są: kierownik oddziału i masażysta w Instytucie Promieniolecznictwa O. Glaser oraz lekarz naczelny Instytutu Rentgenowskiego i Promieniolecznictwa doc. dr med. W. A. Dalicho. Na podstawie kilkunastoletniej działalności praktycznej (1936 -1952), w oparciu o prace licznych badaczy (Head, Mackenzie, Hansen, Ricker, Sperański, Corne-lius, Hartmann, Kohlrausch, Lange, Leube, Dicke i inni) zajmujących się czynnościowymi wzajemnymi oddziaływaniami narządów i tkanek organizmu, opublikowali oni w 1952 r. masaż segmentarny.
Metoda ta uwzględnia możliwe zmiany odruchowe powstające w różnych tkankach i podaje sposoby ich usuwania poprzez zastosowanie szczególnych, ściśle określonych rękoczynów. Ze względu na wywieranie znacznego wpływu na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz możliwość leczenia i usuwania zmian odruchowych w narządach i tkankach metoda ta jest uzupełnieniem masażu klasycznego lub, jak twierdzą niektórzy, masaż klasyczny jest uzupełnieniem masażu segmentarnego. W niniejszej książce zajmę się dokładnym omówieniem tej metody masażu oraz pokażę, jak praktycznie wykonywać masaż segmentarny. Podobnie jak w „Masażu klasycznym" rezygnuję z zagłębiania się w anatomię i fizjologię mając nadzieję, że czytelnik zna doskonale te zagadnienia bądź uzupełni swoje wiadomości korzystając z literatury fachowej. Pewne elementy anatomii i fizjologii, zwłaszcza układu nerwowego, zostaną omówione tylko na tyle, na ile jest to niezbędne do zrozumienia zagadnienia. Rola masażysty w zespole rehabilitacyjnym, cechy psychofizyczne, higiena osobista, wyposażenia gabinetu do masażu oraz rys historyczny są informacjami wspólnymi dla wszystkich metod masażu. Zostały one omówione w książce pt. „Masaż klasyczny" w rozdziale l. „Omówienie ogólne masażu". Uznałem, że nie ma potrzeby powielania tych informacji w niniejszym opracowaniu. Mam nadzieję, że książka będzie pomocna zarówno przy nauczaniu masażu, jak również w pracy zawodowej masażystów. Adam Zborowski
OPRAWA MIĘKKA STRON 166
tom 3 serii masaż
Drenaż limfatyczny jest jedną z metod leczenia fizykalnego. Zastosowanie odpowiednich rękoczynów pozwala na usprawnienie krążenia limfy przeciwdziałając powstawaniu chorób wywołanych jej zastojem, jak również likwidując obrzęki zastoinowe, zapalne, onkotyczne i chłonne. Pozwala także na usprawnienie przepływu limfy po przebytych chorobach zakaźnych i nowotworowych, przyspieszając powrót do zdrowia.
Opublikowany w 1934 roku przez Yoddera drenaż limfatyczny bardzo szybko zyskał uznanie i stosowany jest do dnia dzisiejszego. W ostatnich latach manualny drenaż limfatyczny przeżywa swój renesans. Obecnie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów masażu, nie tylko w celach kosmetyczno-profilaktycznych, ale przede wszystkim w kompleksowej terapii udrażniającej po amputacjach i resekcjach. To wielkie zainteresowanie drenażem spowodowało powstanie wielu technik i sposobów postępowania, jednak sam mechanizm oddziaływania na układ limfatyczny pozostaje niezmieniony. Jest to mechaniczne przepychanie chłonki w układzie naczyń chłonnych i węzłów chłonnych, wspomagane bandażowaniem i gimnastyką udrażniającą. Od pierwszego wydania „Drenażu limfatycznego" w 1995 roku minęło 12 lat. To 12 lat zdobywania doświadczeń, poszukiwania nowych rozwiązań i analizowania efektów własnej pracy z pacjentami i uczniami. To również okres częstych rozmów z kolegami masażystami - wspólnych przemyśleń i dyskusj i. Wszystko to spowodowało, że w trzecim wydaniu „Drenażu limfatycznego", które oddaję czytelnikowi do ręki zmodyfikowałem nieznacznie sposób wykonywania drenażu. W porównaniu z poprzednimi wydaniami zrezygnowałem z przedstawienia dwóch metod drenażu. Opisałem metodę, którą wybrałem i z powodzeniem stosuję w pracy zawodowej. Często spotykałem się z zarzutem, że we wcześniejszych wydaniach brak jest omówienia kwestii patologii układu chłonnego i postępowania udrażniającego. Poszerzyłem więc zawartość książki właśnie o te zagadnienia. Na ile mój zamiar się powiódł, ocenią czytelnicy. Adam Zborowski
OPRAWA MIĘKKA STRON 221
tom 4 serii masaż
Książka jest próbą podania schematów postępowania w najczęściej spotykanych jednostkach chorobowych. Oczywiście są to tylko schematy, które należy zmodyfikować w zależności od sposobu przebiegu choroby oraz cech psychofizycznych pacjenta. Ze względu na obszerność materiału książka została podzielona na dwie części. Część pierwsza obejmuje choroby reumatyczne, urazy (zranienia, stłuczenia, zmiażdżenia, oparzenia, odmrożenia, skręcenia, zwichnięcia, złamania, amputacje), zniekształcenia kończyn, kręgosłupa, klatki piersiowej i szyi.
Część druga obejmuje choroby układów: oddechowego, krążenia, nerwowego, pokarmowego, moczowo-płciowego.
OPRAWA MIĘKKA STRON 316
tom 5 serii masaż
Ze względu na obszerność materiału książka została podzielona na dwie części. Część pierwsza obejmuje: choroby reumatyczne, urazy (zranienia, stłuczenia, zmiażdżenia, oparzenia, odmrożenia, skręcenia, zwichnięcia, złamania, amputacje), zniekształcenia kończyn, kręgosłupa, klatki piersiowej i szyi. Część druga obejmuje choroby układów: oddechowego, krążenia, nerwowego, pokarmowego, moczowo - płciowego.. Mam nadzieję, że to dwutomowe opracowanie okaże się przydatne zarówno przy nauczaniu masażu, jak i w pracy zawodowej wykwalifikowanych masażystów. od autora - Adam Zborowski W książce omówione zostały m. in. następujące zagadnienia: wywiad, czas trwania masażu, siła masażu, częstotliwość zabiegów, choroby układu oddechowego, choroby serca i naczyń, choroby neurologiczne, choroby przewodu pokarmowego, choroby układu moczowego, choroby kobiecych narządów płciowych, ciąża i połóg.
Przed omówieniem stanów chorobowych, z którymi będziemy mieli kontakt przy wykonywaniu masażu, należy zdać sobie sprawę, jakie jest jego znaczenie w procesie leczenia. Zadaniem masażu, jak i całej fizjoterapii, jest dążenie do zaleczenia stanu chorobowego, a tam gdzie jest to możliwe do wyleczenia pacjenta. Dla utrzymania stanu zdrowia wszystkich tkanek w organizmie potrzebna jest stała wymiana płynów: wewnątrzkomórkowego i zewnątrzkomórkowego. Zasadnicze znaczenie dla utrzymania stanu prawidłowego ma zatem układ krążenia, ponieważ tą drogą odbywa się wymiana płynów tkankowych, dowóz potrzebnych organizmowi substancji odżywczych i gazowych oraz wydalanie zużytych produktów przemiany materii. Ponieważ wymiana gazowa polega zasadniczo na oddychaniu zewnętrznym, układ oddechowy musi być również sprawny. Aby można było wykonywać ruchy bez wysiłku, stawy muszą być ruchome, a mięśnie silne. Wykonywanie dokładnych ruchów uwarunkowane jest przyjmowaniem i interpretacją bodźców przez ośrodkowy układ nerwowy, który kontroluje i koordynuje wszystkie procesy w ustroju. Tak więc dla utrzymania stanu zdrowia organizmu i prawidłowych jego czynności potrzebne są:
OPRAWA MIĘKKA STRON 390
tom 6 serii masaż
Wady postawy spotyka się u znacznej ilosci dzieci i młodzieży. Specjaliści przyjmują, że jest to zjawisko społeczne. Aby zwrocić uwagę masażystów na problem wad postawy oraz specjalistów gimnastyki korekcyjnej na możliwości wspomagania masażem stosowanych metod korekcyjnych, zdecydowałem się na opracowanie tego zagadnienia w osobnym tomie. Jest to więc pierwsze wydanie "Masażu w wybranych jednostkach chorobowych cz. III" mimo, że wady postawy były pokrótce omówione w pierwszym wydaniu "Masażu w wybranych jednostkach chorobowych cz. I". W stosunku do pierwszego wydania poszerzyłem treści dotyczące wad postawy, rozbudowałem metodykę zabiegu, dołaczyłem elementy diagnostyki oraz podstawowe wskazania i przeciwskazania dotyczące każdej z nich...
OPRAWA MIĘKKA STRON 312
RENATA WOŹNIACKA
Na rynku wydawniczym znajduje się wiele pozycji dotyczących anatomii począwszy od dzieł wielotomowych, bardzo dogłębnie opisujących budowę anatomiczną człowieka, po książki dotyczące wybranych jej aspektów. Od początku swojej pracy w szkole medycznej szukałam podręcznika spełniającego wymagania moich uczniów. Podręcznika bogato ilustrowanego, napisanego w przystępny sposób przedstawiającego zagadnienia anatomiczne w zakresie wymaganym w programach nauczania dla szkół medycznych. Po kilku próbach doszłam do wniosku, że jeżeli potrzebuję takiej książki to muszę ją napisać. Podzieliłam się tą myślą z moim kolegą ze szkoły w której pracuję, autorem wielu książek z zakresu masażu, Adamem Zborowskim. Podszedł do tego pomysłu z wielkim entuzjazmem i zaproponował pomoc przy wykonaniu ilustracji oraz wydaniu książki. Po kilku latach wytężonej pracy powstała książka, która spełnia moje oczekiwania. Znajduje się w niej to wszystko, co chciałabym przekazać moim uczniom. Adam - bardzo dziękuję. Podczas pracy nad podręcznikiem wspierał mnie również mój mąż oraz uczniowie. Szczególnie chciałabym podziękować Marcie Żmudzie, za poświęcony czas i cenne uwagi. Mam nadzieję, że książka ta ułatwi pracę nie tylko mnie, ale także innym nauczycielom szkolnictwa medycznego.
Pięć lat pracy, konsultacje ze specjalistami, uważne wysłuchiwanie opinii wielu nauczycieli anatomii doprowadziło w końcu do powstania tego opracowania. Czy mój zamiar się powiódł, czy udało się zapełnić istniejącą na rynku wydawniczym lukę - ocenią sami użytkownicy. Pragnę gorąco podziekować wszystkim, którzy pomogli mi w realizacji przedsięwzięcia, a przede wszystkim pani prof. dr hab. med. Janinie Sokołowskiej-Pituchowej.` (ze wstępu - Adam Zborowski) Omówione działy: - komórki, - tkanki, - powłoka wspólna, - metameria, - kości, stawy i więzadła, - mięśnie, - trzewa, - układ naczyniowy, - gruczoły dokrewne, - układ nerwowy, - narządy zmysłów.
Ilość stron: 306 wyd Adam Zborowski Twarda oprawa
masz pytanie zadzwoń:
32 [zasłonięte] 93 lub 32 [zasłonięte] 72
poniedziałek- piątek 8:00-20:00
sobota 8:00-14:00
1 aukcja lub 1 przedmiot - poczta polska
kilka aukcji lub sztuk wysyłka kurierem
WYSYŁKA ZA GRANICĘ po uprzednim uzgodnieniu kosztów wysyłki wg cennika POCZTY POLSKIEJ dla danego kraju:
http://cennik.poczta-polska.pl/usluga,zagraniczny_paczka_pocztowa.html
- forma płatności przelew
REGULAMIN SKLEPU NA STRONIE O MNIE
kupujesz wypełnij - formularz płacę niezależnie od formy płatności
DANE DO PRZELEWU:
P.P.H.U Najbar Mirosław
ul.Batorego 24
43-100 Tychy
ING BANK ŚLĄSKI 92 1050 [zasłonięte] 1[zasłonięte]3990023 [zasłonięte] 247368