Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MARKS ENGELS a SPRAWY POLSKIE do 80-tych lat XIX w

21-03-2015, 17:29
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 14.90 zł     
Użytkownik pomorze4
numer aukcji: 5168020188
Miejscowość koszalin
Wyświetleń: 2   
Koniec: 21-03-2015 15:55:24

Dodatkowe informacje:
Region: Europa
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1954
Tematyka: Władcy, wodzowie, wybitne postaci
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

.


Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 .

WITAM NA MOJEJ AUKCJI

.


MARKS I ENGELS A SPRAWY POLSKIE

do osiemdziesiątych lat XIX wieku

KSIĄŻKA i WIEDZA.

fragment :

" .... Anglia, sterowana przez whigowskich liberałów i przeżywająca, po rozgromieniu czartystów, rozkwit burżuazyjnej demokracji, nadal była przez nich rozpatrywana jako druga z kolei twierdza reakcji — „jako skała, o którą rozbijają się wszystkie rewolucyj­ne fale"'.
Dowodów na to, że treść parlamentarnej demokracji angiel­skiej jest reakcyjna — nie brakło. Wewnątrz kraju świadczyły o tym przybierające na sile represje wobec ekonomicznych walk proletariatu. Rząd otwarcie współpracował z fabrykantami w or­ganizowaniu powszechnych lokautów.
Drugą stronę wiktoriańskiego medalu stanowił ucisk kolo­nialny. Z roku 1853 pochodzą artykuły o „Brytyjskim panowaniu w Indiach", które, jak to podkreślił Lenin, wykazywały już w po­łowie XIX wieku w metodach angielskiego wyzysku charaktery­styczne połączenie kapitalizmu z poddaństwem a jednocześnie wykrywały, że Anglia już wówczas posiadała „dwie z najwy­bitniejszych charakterystycznych cech imperializmu..."2, które wynikały z jej monopolu kolonialnego oraz panowania na rynku światowym.
Marks wykazuje, że angielski ucisk narodowy w koloniach niewiele się różni od metod stosowanych w Irlandii, i że z drugiej strony, pomiędzy uciskiem Irlandii i Indii a stosunkiem rządów angielskich do sprawy polskiej istnieje zasadniczy i ścisły związek.
„...Dlaczego Anglia, która zdobyła i zniszczyła Indie i trzyma je pod swoim butem dla dobra samych Indii, ma nienawidzieć cara Mikołaja, który jest dobrym despotą dla Rosji i naturalnie trzyma pod swym butem Polskę dla dobra samej Polski" — w ślad za pismem „Leader" zapytuje ironicznie Marks.
Z obserwacji zaś spraw angielsko-irlandzkich zostanie wysnu­ta nieco później zasada ogólna: „nie może być wolnym naród uciskający inne narody".
Życie polityczne Anglii co dzień (potwierdzało słuszność tej tezy; brzmiała ona w mowach Irlandczyków w parlamencie, gdy demaskowali oni obłudne współczucie tego parlamentu dla Pol­ski — sytuacją własnego kraju.
„Irlandia właśnie* stoi w tym samym stosunku co Polska, z tą tyłko różnicą, że jej położenie jest o wiele gorsze... Gdyby sza­nowni członkowie byli szczerzy w swoich szlachetnych uczuciach, które objawiają dla obcych narodów, to by niezawodnie postawili kraj będący pod ich panowaniem na stopie równej z resztą pań­stwa angielskiego"'.
Przywódcy drobnoszlacheckiej i drobnomieszczańskiej emi­gracji węgierskiej t« włoskiej i polskiej patrzyli na Anglię z na­dzieją jako na metropolię liberalizmu, obrończynię prądów liberalnych, jako na historycznego wroga caratu. Oczekiwali oni, że przystępując do wojny krymskiej i przeistaczając ją w wojnę europejską, Anglia nada jej charakter rewolucyjny, uczyni z niej walkę o wolność narodów uciśnionych — Węgier i Polski.
Marksa nie mogła wprowadzić w błąd obfita parlamentarna frazeologia, wyrazy otuchy i obietnic.pod adresem Polski, przy pomocy których oszukani zostali nie tylko współcześni, ale także historycy Polski w okresie całćgo stulecia. Marks na podstawie bieżących materiałów prasowych dowodził, że szermowanie przez Francję i Anglię sprawą polską i w. ogóle kwestią narodowościo­wą jest szantażem politycznym, mającym na celu jedynie wy­warcie nacisku na partnerów w grze europejskiej. Późniejsze badania — chociażby historyków polskich — oparte na drukowa­nych i archiwalnych dokumentach tej wojny, wbrew snutym przez ich autorów wnioskom, potwierdzają w zasadzie tę tezę.
Sprawa polska, podobnie jak kwestia węgierska Czy włoska, była piłką, którą przerzucały sobie gabinety usiłując nawzajem się oszukać.
W fazie pierwszej — w 1854 roku — grożono polskim po­wstaniem krajom niemieckim, używano sprawy polskiej dla..."

ILOŚĆ STRON _______________ 232

STAN KSIĄŻKI _______________ DOBRY , ex libris

FORMAT KSIĄŻKI _______________ 15 x 21

FOTO zamieszczę po 20 – tej



Zapraszam na inne moje aukcje.

NA ŻYCZENIE WYSTAWIAM RACHUNEK


Towar wysyłam po wpłacie na konto


Książka zostaje wysłana odpowiednio zabezpieczona

Wysyłam na adres zarejestrowany w Allegro

Nie sprzedaję przedmiotów za granicę

Odbiór osobisty niemożliwy

Komentarz kupującemu wystawiam jako drugi

Początek Wiesław

proszę doliczyć koszty transportu



ZAPRASZAM DO LICYTACJI