Marcin Luter
Kategoria: Biografie
Wydawnictwo: WAM
Autor:
Numer katalogowy: K04699
ISBN: 83-7318-332-9
Liczba stron: 77
Format: 11x18
Oprawa: miękka
Cena: 9.90
Seria Wielcy ludzie Kościoła wpisuje się w model poznawczy o dużej skuteczności oddziaływania. Nie ma w niej ram czasowych, skoro objęła i Tertuliana i Karla Rahnera. Ogranicza ją instytucja Kościoła, wszakże wszechobecna w dawnych społeczeństwach europejskich i mająca odniesienie do wszystkich niemal dziedzin życia, a ludzie Kościoła należeli i należą do konkretnych społeczności i kultur. Na pytanie, czy seria ma objąć teologów i świętych, ludzi kształtujących myśl i postawy ortodoksyjne, czy też wejść w sferę organizacji, reform i przełamywania usankcjonowanych tradycją barier, twórcy serii opowiedzieli się za tą drugą formułą. (...) Ta otwartość na bardzo szeroko pojęty Kościół jest wartością serii, rokującą jej dużą poczytność i poznawczą
Prof. Jerzy Wyrozumski
Wśród milionów ludzi, którzy przeszli przez historię Kościoła, jest wielu takich, którzy na tej drodze odbili jakiś znaczniejszy ślad, pozostawili jakieś swoje dziedzictwo. Najczęściej w tej historii spostrzegamy tych, którzy pełnili role przewodników lub tych, których Kościół wyniósł na ołtarze. Oni z pewnością zasługują na uwagę, ale obok nich było wielu innych, których ślad pozostał niezatarty. Seria Wielcy ludzie Kościoła, podjęta przez Wydawnictwo WAM, w kolejnych swych niewielkich tomikach przedstawia takich właśnie ludzi. Ludzi, których warto poznać, a których poznanie sprawia, że historia Kościoła staje się dla nas coraz bardziej bliska i żywa.
Ks. prof. Tomaszek Jelonek
Publiczna działalność Marcina Lutra rozpoczęła się od wywieszenia na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez, w większości dotyczących odpustów. Zależało mu na reformie Kościoła, na udostępnieniu wiernym Pisma Świętego. Marzył o powrocie do ewangelicznych korzeni^ Jego reformatorski wysiłek szybko został upolityczniony i wykorzystany dlo celów przez niego niezamierzonych. Wiele jego intuicji przetrwało jednak i znalazło uznanie we współczesnym Kościele.