Syrop klonowy - co to jest?Naturalny syrop klonowy jest otrzymywany poprzez odparowanie wody z soku pobieranego z pnia klonu. Nie zawiera konserwantów, jest bogaty w cukry,
sole mineralne (wapnia, potasu, magnezu, manganu, fosforu),
witaminy (B2, B5, B6, niacyna, biotyna, kwas foliowy) i podobnie jak miód ma właściwości bakteriobójcze. Jest przy tym znacznie
mniej kaloryczny niż cukier i miód. Ma bursztynową barwę, gęstą konsystencję i słodki, lekko przydymiony smak.
ProdukcjaSpośród 148 gatunków klonu jedynie klon czerwony, srebrzysty i cukrowy mają odpowiednio słodki sok, by otrzymywać z niego syrop. Klon cukrowy i czerwony są charakterystyczne wyłącznie dla lasów na północnym wschodzie Ameryki Północnej. Cała światowa produkcja syropu jest skupiona w tym właśnie regionie.
RodzajeW zależności od temperatury odparowania, uzyskuje się różne rodzaje syropu. Mają one taką samą wysoką jakość, a różnią się kolorem, smakiem i sugerowanym zastosowaniem.
Jasny syrop jest wytwarzany na początku sezonu i odparowywany w niższej temperaturze, podczas gdy najciemniejszy zwykle pod koniec sezonu, w temperaturze dochodzącej do 107 °C.
- Vermont Fancy – jasny, złoto-bursztynowy kolor i delikatny klonowy smak; Doskonały do lodów, deserów i drinków.
- Medium Amber – bursztynowa barwa i wyraźnie klonowy smak; Jest uniwersalny, używany zarówno do deserów jak i wytrawnych potraw.
- Dark Amber – charakterystyczny intensywny smak i ciemno bursztynowy kolor; Ma szerokie zastosowanie w przygotowywaniu potraw, drinków i koktajli. Nadaje się do pieczenia ciast, mięs i ryb.
- Grade B – ciemny, brunatny kolor i głęboki, bogaty, lekko karmelowy smak; Doskonały do pieczenia.
- Commercial Grade – ma bardzo intensywny, klonowy smak; Jest używany w przetwórstwie spożywczym, np. do produkcji płatków śniadaniowych, do wędzenia mięs i wędlin. Dostępny wyłącznie w ilościach hurtowych.
ZastosowanieSyrop klonowy jest znany przede wszystkim jako polewa do naleśników w postaci francuskich
crepes i amerykańskich
pancakes. Jednak jego zastosowanie jest znacznie szersze i z powodzeniem można włączyć go do
codziennej diety. Jest doskonałym dodatkiem
do owoców, francuskich tostów, ciast, lodów, jogurtu, płatków śniadaniowych, sałatek, sosów i dipów. Ponadto, znakomicie nadaje się
do warzyw, fasoli, ziemniaków, pieczonych i smażonych mięs i ryb. Można go używać jako
substytut miodu i cukru, do mleka, kawy, herbaty i oryginalnych
drinków.