Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MANKALA - najstarsza gra planszowa świata

23-06-2012, 10:13
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 49 zł     
Użytkownik mankala_pl
numer aukcji: 2416031180
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 7   
Koniec: 17-06-2012 12:39:55

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha




Mankala (mancala) składana, wykonana w całości z drewna kauczukowego
Szklane kamienie
Pudełko z regułami gry

Wymiary: 49 x 13 x 2 cm (otwarte)

Zestaw nadaje się do wielu wersji gry - m.in oware, kalaha, awale

Gry mankala, zwane też często grami „count & capture” znane są na świecie od tysięcy lat.

Do Europy gra trafiła wraz z imigrantami z Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Mankala znana jest dzisiaj praktycznie na wszystkich kontynentach. W państwach afrykańskich i w Azji mankala znana pod setkami różnych nazw, m.in. mankala, kalaha, awele, awale, oware, wari, toguz xorgol, sungka, apaba, congkak, bao, nam-nam.

W mankalę grają zarówno dzieci jak i dorośli.

Rokrocznie na całym świecie rozgrywanych jest dziesiątki turniejów gier mankala (głównie w wersji oware ). Mistrzami oware są od lat gracze z Ghany, Barbadosu, Jamajki, ale też Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji.

Od lat turnieje oware rozgrywane są na Karaibach (Antigua) i w Europie (Francja i Wielka Brytania). Zainteresowanie grą stale rośnie, czego dowodem są powstające na całym świecie kluby graczy, organizowane turnieje i wystawy zabytkowych plansz mankala.

Od lat 70-tych XX wieku mankala doceniana jest w edukacji matematycznej dzieci w Ameryce i Europie. W niektórych krajach europejskich zajęcia z wykorzystaniem gier manklala prowadzone są już w szkołach podstawowych, idealnie łącząc zabawę i naukę.

Amerykańska matematyczka Claudia Zaslavski tak opisuje jej zalety:

"…mankala jest prawdopodobnie najbardziej arytmetyczną grą ze wszystkich znanych. Zwykła dwurzędowa plansza mankali może być używana do zabawy przez dzieci jeszcze zanim zaczną liczyć. Rozsiewając nasiona do kolejnych pól dzieci uczą się zarówno prostego dodawania i odejmowania, jak i zapamiętywania prostych działań matematycznych"


Więcej o mankali w szkole tutaj


Więcej o historii gry tutaj

Reguły gry mankala znajdziesz tutaj