Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MANEWROWOŚĆ PODSTAWA SUKCESU WSPÓŁCZESNA WOJNA

22-01-2014, 19:08
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3873784052
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 7   
Koniec: 20-01-2014 19:13:43

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1962
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

L. VARVAROVSKY
MANEWROWOŚC
PODSTAWĄ SUKCESU WE WSPÓŁCZESNEJ WOJNIE
WYDAWNICTWO MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ
Tytuł oryginału MANEVROVOST
Z czeskiego tłumaczył Władysław Filar
Redaktor Michał Wróblewski Redaktor techniczny Tadeusz Wojdotoski
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Warszawa 1962. Wydanie I





SPIS TREŚCI

Przedmowa ........, , . . . , . , 5
Wstęp.................. 7
Rozdział I — Pojawienie się i znaczenie manewru...... 13
Rozdział II — O manewrze ogólnie.......... 36
Analiza definicji manewru.......... 37
Istota, zasady i treść manewru......... 48
Manewr rodzajami wojsk i środkami materiałowymi ... 58
Manewr ogniem............. 60
Rozdział III — Rodzaje i formy manewru........ 76
Rodzaje manewru............. 76
Formy manewru............. 98
Rozdział IV — Manewrowość........... 128
Manewrowość strategiczna........... 131
Manewrowość operacyjno-taktyczna........ 149
Perspektywy manewrowości.......... 159
Rozdział V — Manewr w różnych rodzajach działań bojowych . . 170
Manewr w natarciu............ 170
Manewr w obronie............. 188
Manewr w górach............. 194
Manewr w walce o miasta.......... 199
Manewr podczas wyjścia z walki i w okrążeniu .... 205
Zabezpieczenie manewru........... 213
Wnioski ogólne ............... 227
Spis schematów.............., 230





SPIS SCHEMATÓW

Schemat 1. Bitwa pod Gaugamelą .... 14
Schemat 2. Pierwszy wariant najazdu niemieckiego na Francję
„, w ^"0 r............wklejka po str. 20
bcnemat 3. Drugi wariant najazdu niemieckiego na Francję w maju
o ,, 19?0. r;. ..........wklejka po str. 22
Schemat 4. Manewr radzieckiej 50A w 1943 r. . . 33
Schemat 5. Najazd armii niemieckiej na Polskę w 1939 r 43
Schemat 6a. Przykład jednostronnego oskrzydlenia (odkryte jedno
skrzydło ugrupowania nieprzyjaciela) . . 99
Schemat 6b. Przykład dwustronnego oskrzydlenia (odkryte oba skrzydła ugrupowania nieprzyjaciela) . . 100 Schemat 6c. Przykład obejścia (odkryte jedno skrzydło ugrupowania
nieprzyjaciela........' y 101
Schemat 6d. Przykład kombinacji oskrzydlenia ' i obejścia ." " 102
Schemat 7a. Przykład manewru bocznego ... 107
Schemat 7b. Przykład manewru czołowego . 108
Schemat 7c. Przeniesienie wysiłku w toku natarcia 109
Schemat 7d. Przeniesienie wysiłku w celu odparcia silnego przeciw-
uderzema nieprzyjaciela w toku operacji zaczepnej 110 Schemat 8a. Dwa uderzenia czołowe na zbieżnych kierunkach ! '. 112 Schemat 8b. Dwa uderzenia (jedno wykonane w głąb, drugie w kierunku sąsiada) ......... 112
Schemat 8c. Kilka uderzeń czołowych wykonanych na różnych kierunkach ........... 113
Schemat 9a. Przykład jednostronnego oskrzydlenia w toku" walki
obronnej (kontratak na skrzydło nacierającego nieprzyjaciela) 117 Schemat 9b. Przykład dwustronnego oskrzydlenia w toku walki obronnej (zbieżne kontrataki na oba skrzydła nacierającego
nieprzyjaciela) .......... llg
Schemat 9c. Przykład obejścia w toku operacji obronnej . . . 119 Schemat 10. Manewr w natarciu (rozwiązanie tej samej sytuacji dwoma sposobami) ........... 171
Schemat 11. Manewr podczas przełamywania obrony nieprzyjaciela 172 Schemat 12a. Manewr desantami w celu przecięcia przypuszczalnych kierunków posuwania się odwodów nieprzyjaciela ~ . 174 Schemat 12b. Manewr desantami w celu opanowania przepraw na
rzece . . .............175
Schemat 13. Manewr desantami w celu opanowania ważnego węzła obrony na tyłach ugrupowania nieprzyjaciela (pierwsza faza działań) ........ 17B
...........208—209





PRZEDMOWA

Problem manewru i manewrowości wojsk już od dawna był przedmiotem szczególnego zainteresowania teoretyków wojskowych. Ze szczególną ostrością wystąpił on obecnie, kiedy na wyposażeniu i uzbrojeniu armii ukazała się broń termojądrowa oraz nowoczesne środki jej przenoszenia. Nowa broń o olbrzymiej sile niszczycielskiej, rakiety, lotnictwo odrzutowe, motoryzacja i mechanizacja współczesnych armii oraz nasycenie ich różnorodnym sprzątem doprowadziły do przewartościowania niektórych dotychczasowych zasad i poglądów na formy i sposoby prowadzenia działań. Na czoło tych problemów wysunęło się zagadnienie manewru i manewrowości wojsk na współczesnym polu walki. Nie jest więc przypadkiem, że w ostatnim okresie w wojskowej literaturze u nas i zagranicą ukazało się wiele opracowań i artykułów poświęconych tym zagadnieniom. Są to jednak opracowania fragmentaryczne nie dające pełnego obrazu tej ciekawej problematyki.
Książka płk. Ludwika Varvafovskiego „Manewrowość" jest jedyną pozycją, tak w krajowej, jak i dostępnej nam zagranicznej literaturze wojskowej, szerzej omawiającą ten problem. Płk Varvafovsky pracownik naukowy Wojskowej Akademii im. Antonina Zapotockiego w CSRS postawił sobie za cel zapoznać Czytelników w szerszym zakresie z problematyką manewru i manewrowości. Wykorzystując swoje długoletnie doświadczenie wojskowe autor na trafnie dobranych przykładach z historii wojen, a szczególnie z drugiej wojny światowej, wyjaśnia i analizuje podstawowe pojęcia związane z istotą i treścią manewru. Analiza poszczególnych zagadnień nie ogranicza się tylko do działań w przeszłości, lecz kończy się zwykle formułowaniem pewnych twierdzeń ogólnych i poglądów autora dotyczących prowadzenia współczesnych działań bojowych. Przytaczając przykłady historyczne, nie przenosi doświadczeń minionych wojen w sposób mechaniczny do warunków współczesnych.
Stanowią one jedynie odskocznię, przy pomocy której autor w sposób przejrzysty i przystępny snuje przewidyvxinia co do perspektyw manewru i manewrowości na współczesnym polu walki.
Rozszerza on dotychczasowe pojęcie, istotę i treść manewru, dostosowując je do nowych warunków prowadzenia działań. Przykłady z okresu drugiej wojny światowej, a zwłaszcza Wielkiej Wojny Narodowej, wybrane przez autora, wnoszą do jego osobistych sądów teoretycznych element doświadczenia praktycznego, stanowiąc bogaty materiał do wysnuwania wniosków teoretycznych w zakresie prowadzenia działań we współczesnych warunkach.
Niemałą rolę w teoretycznych rozważaniach autora odgrywają doświadczenia z ćwiczeń i manewrów, które, co prawda, w pewnej tylko części mogą zastąpić rzeczywiste warunki wojny. Stąd też, w poszukiwaniu nowego, myśl wojskowa musi dialektycznie łączyć wymagania współczesności z doświadczeniami przeszłości. Zachowanie i stosowanie tej zasady przez autora pozwala sądzić, że wysuwane przez niego nowe i śmiałe myśli mają realne podstawy i uzasadnienie.
Poddając analizie dotychczasową definicję manewru autor nie ogranicza się tylko do wyjaśnienia jej, lecz wskazuje na szereg zmian jakościowych, jakie nauka i technika wniosły do współ" czesnych działań bojowych, co nie pozostało bez wpływu na istotę, treść i funkcję manewru.
Wiele wniosków płk. Ludwika Varvafowskiego dotyczących istoty, treści i zakresu manewru we współczesnych działaniach bojowych zasługuje na uwagę. Bardzo aktualne jest określenie miejsca i roli wojsk rakietowych we współczesnych działaniach oraz innych nowoczesnych środków walki. Autor szczególnie uwypukla znaczenie manewru ogniem rakiet, w którym widzi rozstrzygający czynnik na współczesnym polu walki.
Jest rzeczą oczywistą, że autor z różnych względów nie mógł w swej analizie opracować do końca w aspekcie teoretycznym wszystkich poruszonych zagadnień manewru i manewrowości wojsk; niektóre zagadnienia tylko zasygnalizował. Nie wątpimy jednak, że każdy znajdzie w tej książce coś nowego dla siebie, co pozwoli mu na rozszerzenie znajomości tych zagadnień, a jednocześnie pobudzi do dalszego twórczego rozwijania tej problematyki.
Wydana w Bibliotece Wiedzy Wojskowej z nieznacznymi skrótami praca Ludwika Varvafowskiego „Manewrowość" powinna zainteresować szerokie grono Czytelników wojskowych, zapoznać ich z rozwojem teoretycznej myśli wojskowej w bratniej Armii Czechosłowackiej i przyczynić się do dalszego rozwoju teorii i praktyki wojskowej.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.