Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Maluku Selatan - ładny zbiór znaczków

24-01-2012, 0:21
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 45 zł     
Użytkownik Najtaniej_u_mnie
numer aukcji: 2053754705
Miejscowość RADOM
Wyświetleń: 18   
Koniec: 17-01-2012 20:11:55
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

 

Republik Maluku Selatan - albumik ze znaczkami czystymi na podlepkach, w bardzo dobrym stanie; łącznie 100 sztuk, w tym kompletne serie: 67 pozycji to wydania ”spekulacyjne” Stolowa, pozostałe zostały wydane przez rząd emigracyjny Moluków w Holandii.

 

 

 

Republika Południowych Moluków (Republik Maluku Selatan) - krótko istniejące państwo w archipelagu Moluków, obejmujące około 150 wysp. Niepodległość Południowych Moluków proklamowano oficjalnie 25 kwietnia 1950. Był to jeden z efektów trwających na terenie całej Indonezji działań władz Holandii zmierzających do obalenia rządu niepodległej Republiki Indonezji kierowanego przez prezydenta Sukarno i przywrócenia pełnej kontroli nad byłą kolonią. W październiku 1950 wojska indonezyjskie zajęły stolicę w Ambon. Rząd republiki udał się na wygnanie do Holandii, gdzie działa do dzisiaj. W kraju pozostał prezydent Soumokil, kontynuujący walkę. Republikę ostatecznie zlikwidowano w 1952. Suomokil dowodził nadal partyzantką na Seram. Schwytany w grudniu 1962, został stracony w kwietniu 1966. Ruch separatystyczny kontynuuje działalność do dzisiaj. Największe natężenie walk przypadło na lata 70. Ub.w. Maluku Selatan stało się znano dzięki fantazyjnym znaczkom. Amerykański handlarz filatelistyczny Henry Stolow wydał w latach 50. ubiegłego wieku kilkanaście efektownych serii znaczków tego „państwa”, nie mając zresztą ku temu żadnych praw. Część znaczków w formie winiet pocztowych lub nadruków na znaczkach Indonezji wydał rząd emigracyjny Moluków w Holandii. Charakter tych ostatnich jest zbliżony do znaczków „Solidarności” z okresu stanu wojennego czy znaczków dobroczynnych Czerwonego Krzyża. Znaczki rządu emigracyjnego drukowane były w walucie indonezyjskiej [rupia = 100 senów], natomiast na wydaniach Stolowa podano nieokreśloną bliżej walutę „k”, wyższe nominały "R".

 

kliknij, aby powiększyćZdjęcia przedmiotu