Przedmiotem aukcji są sadzonki 10 szt ukorzenionych i dorosłych malin odmian polana polka owocują od lipca do mrozów. Po posadzeniu będą pierwsze owoce już najbliższego lata.
Krzaczki sadzimy co 50 cm, a odległość między rzędami powinna wynosić 2-3 metrów.
Maliny - są źródłem witamin C, K, B1 i B2, PP, karotenu, błonnika, związków mineralnych. Im więcej witaminy C, tym aromatyczniejsze owoce. Maliny mają też właściwości lecznicze, zarówno owoce jak i liście, stosowane są jako środek na przeziębienie. A to dlatego, że zawierają substancje organiczne i olejki eteryczne mające właściwości rozgrzewające i antyseptyczne. Maliny ponadto uważane są za jedno z najlepszych źródeł błonnika wśród owoców i dzięki temu mają właściwości przeczyszczające. Są synonimem zdrowia i piękna.
Klasyczną odmianą w tej grupie malin jest Polana. Owoce dojrzewają już w lipcu i kolejne można zbierać aż do przymrozków. Maliny te nie wymagają podpór. Można je nawet uprawiać w pojemnikach. Dobrze robi im dwukrotne nawożenie, najlepiej w maju i czerwcu.
Późną jesienią pędy tego typu malin ścinamy tuż nad ziemią (przy dojrzałych krzakach nieco wyżej). Jeśli chcemy mieć maliny jeszcze wcześniej, powinniśmy posadzić malinę Polkę. Ma ona duże smaczne owoce, dojrzewające 10 dni przed Polaną.
Maliny trzeba koniecznie podlewać
Wszystkie odmiany malin źle znoszą suszę, bo mają płytki system korzeniowy. Należy je więc podlewać. Młode krzaczki najlepiej sadzić w II połowie października. Lubią luźne, żyzne gleby, lekko kwaśne.
Usuwanie pędów ogranicza choroby malin
Do najczęstszych i najgroźniejszych chorób malin należą zamieranie pędów i szara pleśń. Czynnikiem chorobotwórczym są grzyby, które w przypadku zamierania pędów porażają liście i łodygi. U nasady ogonków liściowych i pąków powstają fioletowe, a następnie brunatniejące plamy. Kora dookoła plam pęka, łuszczy się i odpada. Porażone pędy mogą zamierać już jesienią lub wiosną następnego roku.
Zwalczanie tej choroby polega na usuwaniu starych dwuletnich pędów zaraz po zbiorze owoców. Jeśli rośliny są zbyt gęste, trzeba je przerzedzić. Należy również wykonać oprysk po zbiorach i na wiosnę przed kwitnieniem: Euparenem Multi 50WP,Teldorem 500S.C lub Rovralem Flo 255 SC. Ochroni to maliny jednocześnie przed szarą pleśnią, plamistością lub rdzą.
http://www.niam.pl/pl/produkty/1407-malina#informacje_zywieniowe
|