Smak i zdrowie!
Własny, zawsze świeżo zerwany!
Czy znają Państwo niepowtarzalny smak i piękny aromat ziół? Na pewno tak, przecież prawie wszystkie suszone zioła można kupić w sklepie. Jednakże nic nie zastąpi smaku i aromatu świeżych, własnoręcznie zerwanych ziół. Najlepiej zrywać je tuż przed dodaniem do potrawy i nie przejmować się tym, że nasza roślinka straci swój urok. Zrywanie listków lub obcinanie wierzchołków ma dobroczynny wpływ na rozkrzewienie naszej rośliny.
Domowy ogródek ziołowy nie tylko dostarczy świeżych listków, ale będzie także zieloną ozdobą balkonu czy parapetu okiennego. Uprawa ziół nie jest trudna – poradzi sobie z nią każdy, kto zajmuje się w domu ozdobnymi roślinami doniczkowymi.
Lebiodka majeranek, majeranek ogrodowy (Origanum majorana) to roślina należąca do rodziny jasnotowatych Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie rośnie dziko tylko na Cyprze i w Turcji. Jest natomiast uprawiany w wielu rejonach świata. Majeranek osiąga do 50 cm wysokości.
Majeranek to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych przypraw w wielu polskich kuchniach. Poprawia smak pieczonych i smażonych mięs, gotowanych potraw z warzyw, sosów. Idealnie komponuje się z ciężkimi zupami, kiszoną kapustą, tłustym drobiem. Dodawany do pasztetów rybnych i dań z grzybami.
Majeranek to przede wszystkim doskonała przyprawa. Bardzo cenna tym bardziej, że wspomaga pracę układu trawiennego. Jeżeli planujemy ugotować coś ciężkostrawnego, majeranek będzie jak znalazł.
Niegdyś stosowano to zioło także w leczeniu kataru, jako dodatek do maści i inhalacji. Majeranek likwiduje skurcze żołądka i jelit, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa ściągająco, zmniejszając nadmierną fermentację w przewodzie pokarmowym. Czyli inaczej mówiąc powoduje, że potrawy stają się lekkostrawne, organizm więc łatwo je przyswaja. Działa też rozgrzewająco i przeciwzapalnie, dlatego stosuje się go przy zaziębieniach. Zielarze radzą, by napar z majeranku (łyżka stołowa na szklankę wrzątku) pić wtedy trzy razy dziennie.
Maść majerankowa to doskonały środek na katar dla małych dzieci. Sporządza się ją tak:
Majeranek utrzeć w proporcji jeden do jednego z masłem (świeżym, nie solonym), pozostawić do następnego dnia. Przetopić na maleńkim płomieniu i odcisnąć przez płótno, uzyskując zielonkawy tłuszcz: można do niego dodać kroplę olejku majerankowego, sosnowego lub jałowcowego. Pozwolić, by masa skrzepła, smarować zakatarzony nos z zewnątrz i od środka. Pomaga także na stłuczenia i opuchnięcia.