Przedmiotem tej aukcji jest książka
Majdanek w fotografii Edwarda Hartwiga
Wystawa „Majdanek w fotografii Edwarda Hartwiga" przygotowana została przez Państwowe Muzeum na Majdanku dzięki uprzejmości Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” na podstawie oryginalnych negatywów fotograficznych autorstwa Edwarda Hartwiga przekazanych przez Panią Ewę Hartwig – Fijałkowską do zbiorów Archiwum Hartwigów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Autor scenariusza i kurator wystawy: Danuta Olesiuk Konsultacja: Joanna Zętar (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”) Aranżacja wystawy i projekt katalogu: Krzysztof J. Kokowicz Wystawę była prezentowana od 8 kwietnia do 7 września 2008 r.
W opublikowanych wywiadach z Edwardem Hartwigiem Majdanek pojawia się w dwóch różnych perspektywach. Pierwsze wspomnienie wiąże się z okresem wojny i czasem funkcjonowania obozu koncentracyjnego. W pociągu, którym jechał artysta, Niemcy przeprowadzili łapankę. Przed osadzeniem na Majdanku uratował Hartwiga oficer niemiecki, który w grupie prowadzonych ludzi rozpoznał „swojego” fotografa. Latem 1944 r. Hartwig został jednak uwięziony na Majdanku: wkrótce po wkroczeniu wojsk sowieckich do Lublina został aresztowany, osadzony w więzieniu NKWD na zamku lubelskim, następnie przewieziony do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie na III polu więźniarskim powstał obóz NKWD dla żołnierzy AK i BCh. Z Majdanka artysta został zesłany do łagru w Jogle, skąd wrócił w 1946 r. Drugie ze wspomnień dotyczy Międzynarodowego Triennale Sztuki, imprezy artystycznej organizowanej przez Muzeum na Majdanku, w której Hartwig kilkakrotnie brał udział jako uczestnik honorowy oraz juror IV edycji.
kliknij aby powiększyćGaleria zdjęć | |
Wydawnictwo:Państwowe Muzeum na Majdanku 2008
stron 16
ZAPRASZAMY NA NASZE INNE AUKCJE
Pamiętaj że kupując więcej przedmiotów oszczędzasz na przesyłce :)))
Polecam lekturę "O mnie "
zapraszam do licytacji
|