W życiu codziennym kierujemy się na ogół myśleniem racjonalnym, ale czasem bierze nad nim górę myślenie magiczne, które leży u podłoża wierzeń, przesądów, zabobonów, czynności magicznych i rytuałów, a nawet wiary w czary. Występuje ono u osób z różnymi zaburzeniami psychicznymi, ale także u ludzi zdrowych.
Autorka książki poszukuje odpowiedzi na pytanie, co dzieje się w umyśle człowieka, kiedy nad jego racjonalnym myśleniem górę bierze myślenie magiczne i związane z nim rytualne zachowanie. Korzystając z wiedzy z dziedziny psychiatrii, ale także dyscyplin pokrewnych, proponuje szersze ujęcie problemu ‘‘magii’’ we współczesnym życiu. Za pomocą czynności magicznych, takich jak zaklęcia, czary, przywoływanie duchów czy demonów, ludzie próbują zdobyć kontrolę nad niezrozumiałymi zjawiskami. Jednym z czynników powszechnego występowania zachowań magicznych w dzisiejszym świecie jest osamotnienie człowieka, rozpad więzi rodzinnych i społecznych, dążenia konsumpcyjne i inne. Nie znajdując sobie miejsca, ludzie zwracają się do magii, aby uzyskać czasową ulgę w poczuciu zagubienia.
Książka napisana dla szerokiego odbiorcy, w tym rodziców i wychowawców obserwujących zachowania magiczne u dzieci, jak też dla psychologów, pedagogów, psychiatrów, antropologów, socjologów, teologów pragnących poszerzyć swoje specjalistyczne patrzenie na rzeczywistość.
Spis treści:
Wstęp Część pierwsza: Pogranicza „normalnego myślenia” Pojęcie normy Światopoglądy i ideologie Myślenie symboliczne Myślenie stereotypowe Myślenie metaforyczne Myślenie magiczne Część druga: Między mitem a urojeniem Mity Przesądy Zabobony Wróżby i zaklęcia Czary Fetyszyzm i totemizm Wampiryzm Szamanizm Opętanie Urojenia Część trzecia: Religie i rytuały Religie pierwotne i kulty Rytuał jako zjawisko kulturowe Rytuały uzdrawiania Rytuały związane z religiami Rytuały plemienne Rytuały w sektach i kultach Rytuały świeckie i celowe Kanibalizm Rytuały związane z zaburzeniami i chorobami psychicznymi Część czwarta: Próby wyjaśnienia magicznego myślenia Socjologiczne i psychologiczne spojrzenie na myślenie magiczne Osobowość Instynkty, popędy, myślenie prelogiczne Deprywacja potrzeb Emocje i dążenia Przetwarzanie informacji System przekonań Anatomiczne i neurofizjologiczne podłoże myślenia magicznego Podsumowanie Bibliografia
|