Smak i zdrowie!
Własny, zawsze świeżo zerwany!
Czy znają Państwo niepowtarzalny smak i piękny aromat ziół? Na pewno tak, przecież prawie wszystkie suszone zioła można kupić w sklepie. Jednakże nic nie zastąpi smaku i aromatu świeżych, własnoręcznie zerwanych ziół. Najlepiej zrywać je tuż przed dodaniem do potrawy i nie przejmować się tym, że nasza roślinka straci swój urok. Zrywanie listków lub obcinanie wierzchołków ma dobroczynny wpływ na rozkrzewienie naszej rośliny.
Domowy ogródek ziołowy nie tylko dostarczy świeżych listków, ale będzie także zieloną ozdobą balkonu czy parapetu okiennego. Uprawa ziół nie jest trudna – poradzi sobie z nią każdy, kto zajmuje się w domu ozdobnymi roślinami doniczkowymi.
Tymianek pospolity znany jest też pod nazwą macierzanka tymianek, włoska macierzanka, tymianek ogrodowy. Jest to wieloletni, wiecznie zielony, mrozoodporny półkrzew o wysokości 20-50 cm. Pędy ma liczne, rozgałęzione, dołem drewniejące. Liście drobne, szarozielone, od spodu sinawe. Roślina odznacza się silnym, tymolowym zapachem. Tymianek należy do cennych roślin miododajnych, chętnie oblatywanych przez pszczoły. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, obecnie rośnie dziko w Maroku, Włoszech i Hiszpanii. Jest uprawiany w wielu regionach świata.
Uwodzicielski aromat oraz działanie antyseptyczne i poprawiające trawienie sprawiły, że używany był od niepamiętnych czasów. Starożytni Grecy wierzyli, że jest środkiem odmładzającym.
Tymianek ceniony jest przede wszystkim w kuchni śródziemnomorskiej. Nadaje potrawom wyrazisty smak i aromat, dodawany jest do wieprzowiny, baraniny, gęsiny, kaczek, kurczaka, indyka, cielęciny, wołowiny, ryb, mdłych zup i zawiesistych sosów. Jest nieodzownym składnikiem bulionów jarzynowych, a w kuchni śródziemnomorskiej wchodzi w skład bouget garni - zestawu ziół uniwersalnego, jak nasza włoszczyzna - w skład którego wchodzą pietruszka, liść laurowy i rozmaryn. Tymianek nadaje się doskonale do przyprawiania sosów ziołowych, dań z grilla, potraw warzywnych, zwłaszcza z pomidorów i warzyw strączkowych.
Tymianek ma szeroką gamę zastosowań. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wzmacniająco. Zalecany jest przy przeziębieniach, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i innych schorzeniach górnych dróg oddechowych. Wywary z tego zioła pobudzają pracę jelit i żołądka, a także zapobiegają wzdęciom. Tymianek na pewno pomoże, jeśli cierpimy na nadmierne przetłuszczanie i wypadanie włosów. Wykazuje także działanie przeciwłupieżowe.
|