Maca (Lepidium meyenii Walp.) to roślina znana i stosowana w leczeniu od ponad 2000 lat. Nazywana jest peruwiańską viagrą, ze względu na dużą zawartość prekursorów hormonalnych, wielu witamin (C, E, z grupy B), cynku, jodu, wapnia, żelaza, miedzi, manganu, tauryny i innych aminokwasów, steroli oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Maca jest rośliną bulwiastą rosnącą w Peru na wysokości powyżej 3500 metrów n.p.m. Tamtejszy klimat, ekologicznie czysta ziemia i wysokość, na której rośnie sprawiają, że jej skład jest niepowtarzalny. Już 2000 lat temu była używana przez Inków i innych mieszkańców Peru jako środek odżywczy, wzmacniający przed walką, podróżami, jak również dla poprawienia płodności. Z dokumentów znajdujących się w Głównym Archiwum w hiszpańskiej Sewilli wynika, że w czasach prekolumbijskich Maca często składana była jako danina władcom, uznawano ją za towar cenniejszy od złota, toteż druga nazwa maki: złoto Inków.
Świeże korzenie Lepidium meyenii zawierają ok. 80% wody, zaś w wysuszonych jest jej jeszcze ponad 10%. W pozostałej masie znajduje się 10-13% białek, 25-78% węglowodanów, 8,5% błonnika, ponad 2% tłuszczów oraz prawie 5% popiołu. Zawierają też znaczną ilość niezbędnych aminokwasów, a żelaza i wapnia jest w nich więcej niż w ziemniakach. Spośród kwasów tłuszczowych w największej ilości znajduje się w korzeniach kwas linolenowy, palmitynowy i oleinowy. Obecne są też sterole (sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassikasterol, 7,22 - ergostadienol), witaminy (A, Bi, B2, B, C, E) i sole mineralne (Ca, Fe, Cu, Zn, Mn, K, Na, jodki). Oprócz tego wyizolowano też glukozynolaty (glikozydowe połączenia siarkowe) oraz biologicznie aktywne aromatyczne izotiocyjaniany (olejki gorczyczne), w tym izotiocyjanian p-metoksybenzylowy, poza tym leukoantocyjaniany, garbniki, saponiny, taniny, terpenoidy, steroidy.
DAWKOWANIE:
2-3x dziennie po 1 tabletce, po 7 dniach dawkę można zwiększyć do 2-3x dziennie po 2 tabletki.
OPAKOWANIE: 60 kapsułek.