Opis książki: Na całość opracowania składają się ponad 7 tys. objaśnień hasłowych, liczne tabele oraz ryciny. Podstawę hasłową "Małej encyklopedii" stanowią międzynarodowe miana anatomiczne i odpowiadające im miana polskie. Poza nimi włączono pewne nazwy wprawdzie związane z anatomią, ale które jednak nie znalazły się na oficjalnej liście mian (np. trójkąt tętnicy językowej, wyrostek pochwowy otrzewnej), nazwy z pogranicza anatomii i fizjologii lub anatomii i kliniki (np. zespolenia między żyłami głównymi, krążenie krwi duże, małe i płodowe, krążenie chłonki, stłumienie bezwzględne i względne serca, przepukliny brzuszne, wady serca i inne) oraz najważniejsze eponimy.
Hasła zostały ułożone w porządku alfabetycznym, co umożliwia ich szybkie odszukanie przez Czytelnika. Niektóre z nich, przede wszystkim dotyczące narządów, są obszerne i zawierają nie tylko opis, położenie, topografię, unaczynienie i unerwienie, ale często uwzględniają również aspekty czynnościowe i kliniczne.
Włączone do tekstu ryciny oraz tabele mogą przekazać dodatkowe informacje i ułatwić przyswojenie opisów morfologicznych.
"Mała encyklopedia anatomii człowieka" jest przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców, to jest dla wszystkich Czytelników interesujących się budową człowieka, szczególnie jednak dla lekarzy i studentów wydziałów lekarskich. Stanowi ona kompendium wiedzy na temat budowy anatomicznej człowieka.
Przedmowa Objaśnienia skrótów i oznaczeń Słownik Spis rycin Spis tabel
|