produkt konwencjonalny
skład: proso 100%
Zastosowanie mąki jaglanej: do wypieków, do placuszków-racuszków, do zup
Proso początkowo uprawiano w chinach. Pierwsze uprawy tego zboża sięgają 7000 lat p.n.e. w kolejnych latach proso znalazło zainteresowanie w indiach i środkowej azji.
Starogreccy bogowie podobno właśnie z kaszy jaglanej (z prosa)słodzonej miodem przyrządzali swą ulubioną ambrozję.
w europie na większą skalę uprawiano je przed drugą wojną światową.
WXIX wieku jedzono je na co dzień zamiast ziemniaków lub makaronu - do obiadu, z mlekiem, na słodko.
Ziarna prosa zawierają witaminy z grupy b (m.in. ryboflawinę, tiaminę, kwas pantotenowy), witaminę e, magnez, potas, fosfor, wapń, mangan, cynk oraz żelazo. jest w nich więcej soli mineralnych niż w pszenicy, jęczmieniu i życie.
Sporo w nich także białka, węglowodanów w postaci złożonej, czyli bardzo dobrej dla organizmu, ponieważ powoli uwalniają się one do krwi podczas trawienia i zapewniają mózgowi stały dopływ energii.
Jagły powinny więc często gościć na stole osób mających problemy z trzustką, wątrobą, jelitami oraz nerkami. Rozgotowane na kleik pomagają szybciej wrócić do zdrowia po przebytych operacjach.
Ponadto "ukrywają" w sobie także dość dużo krzemu niezwykle rzadko występującego w produktach spożywczych, który leczy chore stawy i zbawiennie działa na paznokcie, zęby, włosy oraz skórę. w jaglance znajduje się również lecytyna, która poprawia pamięć i reguluje ilość cholesterolu we krwi.
Nie zawiera glutenu, doskonała jest dla osób na diecie bezglutenowej. produkt bezglutenowy(naturalnie)-nie ma oznaczenia gluten free