Skład: amarantus.
Producent: Szarłat, Polska
Firma Szarłat powstała w 1993 roku i jest jednym z liderów w produkcji olejów oraz wyrobów z amarantusa. Zalety firmy to doświadczenie, wykwalifikowana karda, bardzo dobra znajomość
technologii produkcji surowca oraz szerokie kontakty z placówkami naukowo-badawczymi i położenie - w jednym z najczystszych regionów Polski (Podlasie).
Amarantus nazywa się zbożem 21 wieku, pomimo że jest to jedna z najstarszych roślin uprawnych świata.
Szarłat (bo taka jest polska nazwa tej rośliny) jest łatwy w uprawie i dość odporny na suszę. Jego ziarno może być mielone lub prażone – ma ciekawy słodkawy, orzechowy smak. Karmiono nim biegaczy i wojowników, ponieważ miał opinię pożywienia dającego mnóstwo energii i podnoszącego wydolność fizyczną.
Amarantus zawiera bardzo drobną frakcję skrobi, dzięki czemu jest ona łatwostrawna i szybko dostarcza organizmowi energii. Ponadto zawartość składników mineralnych takich jak magnez, wapń, fosfor i potas jest w amarantusie znacznie wyższa niż np. w pszenicy. Do niewątpliwych zalet produktów z ziarna szarłatu można również zaliczyć wysoką zawartość błonnika i łatwo przyswajalnego białka. Jest to białko o niezwykle wysokim stopniu przyswajalności – 75% – dla porównania wartość białka zawartego w mięsie 70%, w mleku 72%. Pod względem ilości żelaza amarantus przewyższa wszystkie rośliny (15 mg w 100 g nasion – dla porównania w mięsie wołowym i cielęcym ok. 2,5 mg w 100g). Zboże to może być podawane chorym na celiakię, gdyż nie zawiera glutenu.
Białko tej rośliny ma wszystkie aminokwasy egzogenne nazywane aminokwasami niezbędnymi. Jest to grupa aminokwasów, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie i uzupełniamy je wyłącznie przez odpowiednie pożywienie. Najwyższą zawartością charakteryzuje się lizyna (niezbędna do prawidłowego rozwoju dzieci) oraz aminokwasy zawierające siarkę. Frakcja skrobi zawarta w amarantusie jest bardzo drobna przez co szybko dostarcza organizmowi energii. Właściwości żywieniowe amarantusa najlepiej są wykorzystane wówczas gdy jego mąka i inne przetwory zostaną zmieszane z mąką pochodzącą z tradycyjnych zbóż.
Amarantus w porównaniu z pszenicą jest lepszym źródłem takich składników mineralnych jak: magnez, wapń, fosfor czy potas. Ze względu na żelazo, którego ilość wynosi 15 mg w 100 g nasion, amarantus przewyższa wszystkie rośliny. Z tego powodu jest stosowany w leczeniu anemii i zalecany kobietom w ciąży. Ziarno amarantusa może być mielone oraz prażone, a z powodu braku glutenu w swoim składzie jest podawane osobą cierpiącym na celiakię, anemię czy cukrzycę.
W przypadku choroby wieńcowej oraz nadciśnienia również wskazane jest spożywanie nasion z amarantusa. Cennym walorem odżywczym jest duża zawartość kwasów tłuszczowych w ziarnach amarantusa, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu i zmniejszenia ryzyka miażdżycy. Ze względu na wysoką wartość odżywczą i energetyczną jest polecany sportowcom, zwłaszcza że jest lekko strawny i nie powoduje obciążenia przewodu pokarmowego.
Amarantus w swoim składzie zawiera bardzo cenny skwalen. Związek ten obniża poziom cholesterolu, może zapobiegać niektórym nowotworom, jak również opóźnia proces starzenia się organizmu. Amarantus jest polecany przez dietetyków przede wszystkim dzieciom, rekonwalescentom, sportowcom i matką karmiącym jako środek wspomagający dobre zdrowie i samopoczucie. Hamuje rozwój wrzodów żołądka oraz poprawia pamięć i system nerwowy. Ze względu na wysoką zawartość wapnia, żelaza i magnezu poleca się go osobom zeschorzeniami układu kostnego.
Wartość odżywcza na 100 g produktu:
białko 17g
węglowodany 67,5g
tłuszcz 8g
witamina B2 1,816mg
wartość energetyczna 1753kJ(409kcal)
PODANY KOSZT PRZESYŁKI DOTYCZY 1 SZTUKI PRZEDMIOTU. W PRZYPADKU ZAKUPU WIĘKSZEJ ILOŚCI PROSIMY O KONTAKT.
POLECAMY TAKŻE PŁATKI Z NASION AMARANTUSA ORAZ NASIONA AMARANTUSA, KTÓRE SĄ DOSTĘPNE NA NASZYCH POZOSTAŁYCH AUKCJACH!