Mąka żytnia typ 2000 razowa pełnoziarnista - 1 kg Zastosowanie : pieczywo pełnoziarniste żytnie i mieszane
Wartości odżywcze w 100g mąki żytniej typ 2000: kcal - 348 węglowodany - 74,2g białko - 7,9g tłuszcz - 2,2g
Dlaczego warto kupować produkty pełnoziarniste ? Przetworzone produkty zbożowe są źródłem wielu składników odżywczych, jednak produkty pełnoziarniste są zdrowsze. Proces mielenia zamienia ziarno w mąkę pełnoziarnistą lub przetworzone produkty. Mąka pełnoziarnista zawiera wszystkie składniki, które zawiera ziarno, podczas gdy mąka przetworzona (sypka, pszenna) traci pewne składniki. Podczas procesu rafinacji, ziarno traci część błonnika, witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Jako że produkty pełnoziarniste zawierają większe ilości błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów niż produkty podlegające procesowi rafinacji, zaleca się ich częstsze spożywanie.
Przepis na zakwas naturalny - żytni
Składniki : 40 dag razowej mąki żytniej typ 2000, 400 ml wody
Sposób wykonania , zakwas najlepiej przygotować etapami :
1.10 dag mąki przeznaczonej na rozczyn wymieszać ze 100 ml ciepłej (ok 40C) wody, przykryć ściereczką i pozostawić na 24 h w temp. pokojowej ok 25 C
2.kolejna porcję 10 dag mąki wymieszać ze 100 ml ciepłej wody i dodać do zaczynu z poprzedniej doby (który ma już lekko kwaśny zapach), wymieszać i nakryć sciereczką. Znów pozostawić w temp. pokojowej na ok 24 h
3.do powstałego zaczynu wmieszać 20 dag mąki roztrzepanej w 200 ml wody o temp. 40 C, nakryć ściereczką i pozostawić na kolejne 24 godziny
Gotowy zakwas powinien być odrazu użyty do wypieku chleba. Z przygotowanego zaczynu należy ująć dwie porcje po 5 dag i zamrozić, aby można było go użyć do następnych wypieków.
Chleb żytni staropolski parzony
3 bochenki po 25 kromek, 1 kromka zawiera : 82 kcal, 1.8 gr białka, 1 g tłuszczu, 4.7 mg cholesterolu, 1.9 gr błonnika
Składniki : 2 kg mąki żytniej 2000, łyżka kminku, łyżka czarnuszki, 2-3 łyżki zsiadłego mleka lub kefiru, łyżka soli
Do brytfanki : 3 łyżki oleju, 3 łyżki mąki
Sposób wykonania :
Przygotować rozczyn : w słoiku typu twist wymieszać tyle mąki żytniej z wodą aby powstała gęsta papka, dodać 2 łyżki zsiadłego mleka lub kefiru żeby przyspeszyć fermentację. Słoik zakręcić i na 2 dni pozostawić w cieple. Co jakiś czas mieszać zawartość, po czym ponownie zamknąć słój. W trzecim dniu gdy papka pachnie już kwaśno, wlać jeszcze pół szklanki ciepłej wody i tyle mąki, aby znów powstała gęsta papka. Słój zamknąć i pozostawić w cieple, a następnego dnia można już używać rozczynu.
Do miski wsypać 4 szklanki przesianej mąki, wlać 3.5 szklanki wrzątku i dokładnie wymieszać, aby zaparzyła się cała użyta mąka. Ściereczką przykryć ciasto i pozostawić na 2-3 godziny w cieple. Później do zaparzonej mąki dodać rozczyn wymieszany z połową szklanki ciepłej wody (ilość wody zależy od stopnia suchości mąki), energetycznie roztrzepując drewnianą łyżką. Wierzch ciasta posypać mąką, aby ciasto nie wysychało, nakryć sciereczką miskę i na 18-20 godzin pozostawić w cieple do wyrośnięcia. Następnie stopniowo wsypywać resztę mąki, mieszając jednocześnie dużą drewnianą łyżką. Dodać kminek, czarnuszkę oraz sól. Wyrobić ciasto bardzo starannie i odstawić do wyrośnięcia na 40-50 min.
Długie wysokie brytfanki o szerokości ok 14 cm wysmarować olejem i oprószyć mąką. Ciasto włożyć do 2/3 wysokości brytfanek, wyrównać powierznię i odstawić na 20 min. Posmarować za pomocą pędzelka letnią wodą i piec około godziny na środkowej półce piekarnika nagrzanego do temperatury 210 C. Patyczkiem sprawdzić, czy chleb jest już upieczony i przed wyjęciem z piekarnika jeszcze raz posmarować letnią wodą. Upieczony chleb pozostawić w cieple aby powoli ostygł, później może być przechowywany w chłodnym pomieszczeniu.
|