|
Autor:Pam Schiller Wydawca:K.E. Liber Rok wydania:2005 Okładka:broszura Wymiary:14,5x20,5 mm Ilość stron:186 ISBN:83[zasłonięte]88170-0
Cena detaliczna:29.00 zł
|
Opis:Niniejsza książka to przystępny poradnik pozwalający wspomóc rozwój umysłowy twojego dziecka poprzez zróżnicowane ćwiczenia i zabawy. W każdym rozdziale znajdziesz najnowsze informacje dotyczące funkcjonowania mózgu oraz propozycje pożytecznych ćwiczeń. Dr Pam Schiller jest wice prezydentem Oddziału Profesjonalnego Rozwoju Wczesnego Dzieciństwa w wydawnictwie McGraw-Hill Publishers.
Jest współautorką następujących książek: The Instant Curriculum, Where is Thumbkin? oraz Count on Math.
Ostatnia z nich została zarekomendowana przez Parent Council jako wspaniałe źródło wychowawcze.
Gdy dawna wiedza, przekonania i teorie łączą się z nowymi odkryciami i pomysłami, ludzkość się rozwija i robi krok naprzód pod względem intelektualnym. Wyniki najnowszych badań dotyczących pracy mózgu dają nam nieznane wcześniej możliwości wspomagania rozwoju umysłowego dzieci i wykorzystywania nowych metod nauczania.
Niniejsza książka jest pełna praktycznych porad i pomysłów, które łatwo zrealizować, zapewniając dziecku jak najlepsze warunki rozwoju.
Ludzki mózg to najbardziej fascynujące 1,5 kilograma materii na Ziemi, a może nawet w całym Wszechświecie. Choć często porównujemy go do komputera, mózg jest niepomiernie bardziej złożony i potężny. W ciągu jednej doby jest w stanie przyjąć i przetworzyć więcej informacji niż najnowocześniejszy komputer na przestrzeni kilku lat. Ocenia się, że ludzki mózg każdej sekundy otrzymuje od 35000 do 40000 różnych informacji. Oczywiście większość tych danych jest odrzucana, aby uniknąć chaosu informacyjnego.
Książka ta skupia się na najważniejszych odkryciach dotyczących funkcjonowania mózgu i ich zastosowaniu we wspomaganiu rozwoju umysłowego dziecka podczas pierwszych lat życia.
Najważniejsze odkrycia, wyniki najnowszych badań nad mózgiem da się przedstawić w postaci prostych zasad, które w większości potwierdzają nasze intuicyjne przekonania.
Oto najważniejsze z nich:
Rozwój mózgu opiera się na złożonej "współpracy" genów i wpływu środowiska. Obecnie nie dyskutuje się już nad tym, który z tych czynników odgrywa większą rolę. Jasnym jest, że natura wyposaża nas w złożony system neuro-połączeń, a działanie otoczenia określa sposób, w jaki ten system zostaje ukształtowany. Doświadczenia z wczesnego dzieciństwa mają bardzo duży wpływ na strukturę mózgu i jego możliwości. Jakość, liczba i regularność bodźców w dużym stopniu określa liczbę synaps (połączeń) i sposób ich funkcjonowania. Ma to wpływ zarówno na rozwój intelektualny, jak i emocjonalny człowieka. Rodzaj i jakość wczesnych kontaktów z innymi osobami wpływają na strukturę mózgu. Dzieci uczą się świata w kontekście relacji z innymi ludźmi. Połączenia pomiędzy poszczególnymi komórkami nerwowymi powstają wraz z poznawaniem przez malca otaczającego świata i tworzeniem więzi z rodzicami, członkami rodziny i opiekunami. Troskliwa opieka spełnia funkcję ochronną z biologicznego punktu widzenia, gdyż pomaga dziecku radzić sobie z napięciami codziennego życia i przygotowuje malca do przetrwania późniejszych bardziej poważnych stresów. Brak troskliwej opieki, nie zwracanie uwagi na potrzeby dziecka i stawianie go w sytuacjach traumatycznych może mieć fatalny wpływ na rozwój emocjonalny malca. Rozwój mózgu nie przebiega liniowo. Co prawda zdobywamy wiedzę przez całe życie, jednak istnieją okresy, podczas których nasz mózg jest wyjątkowo otwarty na zdobywanie konkretnych rodzajów wiedzy i umiejętności. Te okresy nazywamy okresami największych możliwości. Przykładowo, dzieci najlepiej chłoną drugi język podczas pierwszych dziesięciu lat życia, a zdolności muzyczne najszybciej zdobywają między trzecim a dziesiątym rokiem życia. Rozwój mózgu nie następuje krok po kroku - przypomina raczej spiralę, na której pojawiają się okresy największych możliwości
|
|
|