Mój Verdi - Juliusz Multarzyński
Wydany z okazji setnej rocznicy śmierci Giuseppe Verdiego album znanego artysty fotografika Juliusza Multarzyńskiego poświęcony jest przede wszystkim dokumentacji obecności dzieł wielkiego kompozytora na scenach polskich. Jest to niezwykle starannie przygotowana publikacja, bardzo pięknie wydana, zadedykowana artystom operowym, często bezimiennym twórcom i realizatorom oraz wszystkim miłośnikom opery. Autor podkreśla, że twórczość mistrza z Busseto zawsze działała na niego w szczególny sposób, fascynowały go nie tylko dzieła, lecz także osobowość i koleje życia kompozytora.
Album Mój Verdi jest pierwszym albumem fotograficznym w Polsce poświęconym w całości sztuce operowej, jednocześnie wydawnictwo dokumentuje fragment bogatego dorobku znanego fotografika, który swoje życie zawodowe związał z operą. Opera, – jak pisze Multarzyński – jej akt tworzenia, jest bezkresnym obszarem poszukiwań i penetracji fotograficznych. (...) Dla mnie najważniejszym pierwiastkiem powstałego dzieła operowego jest jednak artysta-śpiewak, na którym ogniskują się działania wszystkich twórców i którego wizerunek jest bezpośrednio odbierany przez widza. Dlatego też album jest nie tylko dokumentacją wystawień dzieł Verdiego w Polsce, lecz przede wszystkim prezentacją polskich artystów kreujących role Verdiowskie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Juliusz Multarzyński przedstawił też w swoim albumie miejsca związane z kompozytorem – fotografie z Le Roncole, Busseto, Sant’Agata i Mediolanu – najważniejszych miejscowości w życiu kompozytora. Obejrzeć możemy również współczesną Mantuę – miasto, w którym toczy się akcja Rigoletta. Oprócz dokumentacji przedstawień operowych fotografik zamieścił też zdjęcia z wykonań koncertowych Stiffelia, Requiem w Warszawie oraz Aidy w Poznaniu, a także występów polskich teatrów za granicą (Carcassonne). W albumie zostały zamieszczone ciekawe wypowiedzi dotyczące sztuki Verdiego autorstwa m.in. Ewy Michnik, Sławomira Pietrasa i Marka Weiss-Grzesińskiego. Wszystkie teksty zostały wydrukowane aż w pięciu językach: polskim, włoskim, angielskim, rosyjskim i japońskim.
Zdjęcia ze spektakli zostały zamieszczone w porządku chronologicznym powstawania oper Verdiego, od Nabucca do Falstaffa, dzięki czemu możemy porównywać fotografie ze spektakli we wszystkich teatrach operowych w Polsce. Możemy więc prześledzić, czym różniła się krakowska realizacja opery Nabucco od przedstawień w Warszawie, Bytomiu, Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy czy Wrocławiu. Autor zamieścił także kilka fotosów z Nabucca w operze lwowskiej.
KSIĄŻKA JEST NOWA! Cena rynkowa: 99,00 zł; format: 265/240; str. 316
|