Bank Millenium S.A.
60 1160 [zasłonięte] 2[zasłonięte]2020001 [zasłonięte] 910803
Zakupione książki wysyłam w ciągu 24 godzin od zaksięgowania pieniędzy na moim koncie.
W przypadku wysyłki za granicę lub kilku książek jednocześnie na terenie kraju proszę o kontakt celem ustalenia kosztów wysyłki.
Można płacić za kilka książek łącznie, ale proszę, aby pieniądze za zakupione książki wpłynęły na moje konto nie później niż 7 dni od chwili zakończenia pierwszej aukcji wygranej przez Kupującego. Cenię sobie szybkie i terminowe wpłaty.
Zakupione książki wysyłam w ciągu 24 godzin od zaksięgowania pieniędzy na moim koncie.
W przypadku wysyłki za granicę lub kilku książek jednocześnie na terenie kraju proszę o kontakt celem ustalenia kosztów wysyłki.
Przy zakupie kilku książek, proszę o kontakt w celu ustalenia łącznych kosztów wysyłki.
Proszę, żeby pieniądze wpłynęły na moje konto nie później niż 7 dni od chwili zakończenia pierwszej aukcji wygranej przez Kupującego. Cenię sobie szybkie i terminowe wpłaty.
|
kliknij aby powiększyćGaleria zdjęć |
|
|
Autor: Alicja Falniowska-Gradowska
Tytuł: Lustracja województwa krakowskiego 1765
Część I
Powiaty Sądecki, Szczyrzycki, Biecki, Czchowski
oraz Księstwa Zatorskie i Oświęcimskie
Wydawca: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973
Miejsce wydania: Warszawa-Kraków
Seria: Lustracje Dóbr Królewskich XVI-XVIII wieku
Format: 170 x 240 mm
Ilość stron: 354
Oprawa: miękka
Waga: 0,7 kg
Stan ogólny: dobry +
Uwagi: oprawa i brzegi stron są zakurzone
|
Opis merytoryczny książki:
Istotne znaczenie dla późniejszych prac nad podniesieniem dochodów skarbu miaia aktualizacja ewidencji dóbr królewskich, stanowiących majątek Rzeczypospolitej. Już w czasie lustracji okazało się, że szereg posesji, głównie sołeckich i wybranieckich, uległo wtopieniu w grunta dworskie starościńskie, miejskie bądź też przyłączeniu do sąsiednich majątków ziemskich. Po roku 1765 powiększyła się ilość nadań na posesje określone jako wakujące, o które komisarze w czasie lustracji na gruncie „dopytać się nie mogli". Niewątpliwie sygnalizowana przez nich sytuacja wskazała na konieczność osobnej rewizji wybraniectw, którą przeprowadzono w 1778 roku.
Nie można też pominąć znaczenia samego faktu zjazdu komisarzy na teren dóbr. Dla mieszczan, ludności wiejskiej, a takie drobnej szlachty posiadającej nadania na niewielkie posesje stanowił on dowód powracającego po stuletniej przerwie, zainteresowania ich losem ze strony władz centralnych. W osobach lustratorów, którym przedkładano prawa, przywileje, a także skargi, widziała ludność rzeczników króla, a zarazem rzeczników sprawiedliwości. Powinności poddanych i mieszczan rejestrowane w protokole miały moc obowiązujących na przyszłość.I choć wydaje się, że lustracje nie odgrywały takiej roli w hamowaniu ucisku, jaką zwykliśmy im przypisywać, to jednak stanowiły podstawę do ustalania wymiaru świadczeń ludności w wyrokach i ordynacjach Referendarii i Asesorii, a także podstawę, na której oparła się następna rewizja królewszczyzn w 1789 roku.
Omawiana lustracja dostarczyła bogatego materiału o walorach statystycznych, umożliwiających badania nad ekonomiką kraju, podejmowane już przez współczesnych.
***
|
|
|