Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Lubomir Czupkiewicz-Polanie Zachodni i ich państwo

20-02-2014, 18:02
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 9.90 zł     
Użytkownik swiatowid
numer aukcji: 3964729033
Miejscowość Warszawa
Zostało sztuk: 5    Wyświetleń: 3   
Koniec: 20-02-2014 18:00:38

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Tajemnice, zagadki historii
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.06 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1998
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

P

Lubomir Czupkiewicz

Polanie Zachodni i ich państwo

Książka Lubomira Czupkiewicza o początkach polskiej państwowości. Autor przedstawia dzieje ziem polskich od czasów starożytnych. Analizuje szczątkowe informacje zawarte o nich w dziełach najwybitniejszych starożytnych geografów, przed wszystkim Ptolemeusza z Aleksandrii. Dalej omawia wyparcie Sarmatów z ziem polskich przez Słowian około VI wieku n.e. Autor łączy to zdarzenie z legendą o Lechu, który przywiódł Polan na obszary obecnej zachodniej Polski. Następnie stara się odtworzyć późniejsze dzieje państwa Polan na podstawie średniowiecznych zapisów kronikarskich oraz najnowszych wyników badań archeologicznych.

Czupkiewicz dowodzi, że państwo polskie istniało już w końcu VIII wieku. Należy więc przesunąć datowanie początków naszego państwa na okres co najmniej 200 lat czasami Mieszka I, czyli końcem X wieku, jak obecnie przyjmuje większość historyków.

Autor podaje własną interpretację zawartego w dokumencie Dagome Iudex opisu granic państwa Mieszka I, a także występujących tam nazw Schinesghe, Alemura i innych.

Ostatni rozdział książki zawiera również pionierską pracę na temat wici, słowiańskiego zwyczaju zwoływania pospolitego ruszenia na wypadek najazdu lub konieczności wyprawy wojennej.

SPIS TREŚCI:
Wstęp
Czy Biskupin to Auskalis?
Ziemie polskie w V wieku n.e.
Polanie
Wici wojenne