W pierwszych tygodniach życia dziecka podawanie pokarmu z butelki ze smoczkiem z jednorodnego silikonu (o podstawie i końcówce tej samej grubości) może zaburzyć u dziecka naturalny rytm i odruch ssania.
Smoczki z jednorodnego silikonu utrudniają aktywne ssanie. Wymagają wypracowania innego rytmu ssania niż podczas karmienia piersią. Rytm ten jest wyznaczany przez niezmienny kształt smoczka oraz twardość, grubość i sztywność materiału, z którego jest on wykonany. Koordynacja ssania-połykania-oddychania jest zwykle odmienna niż podczas karmienia piersią.
Brodawka - podczas karmienia prawie dwukrotnie się wydłuża i skraca, zaś końcówka smoczka z jednorodnego silikonu pozostaje stała lub tylko nieznacznie się rozciąga. Nie posiada takiej giętkości i sprężystości jak brodawka mamy. Język dziecka wykonuje odmienne ruchy niż podczas karmienia piersią. Aktywne ssanie jest utrudnione.
W smoczkach z jednorodnego silikonu o większej sprężystości podstawa jest zbyt miękka i zapada się podczas karmienia lub jest zbyt szeroka i powoduje niewłaściwe ułożenie warg dziecka na smoczku. W efekcie dziecko może zagryzać podstawę smoczka.
Dlatego wyzwaniem dla specjalistów w dziedzinie neurologopedii było stworzenie smoczka, który będzie miał stabilną, twardą, profilowaną podstawę i końcówkę tak sprężystą, jak brodawka mamy.
KATEGORIA: AKCESORIA