Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Loty dalekodystansowe gołębi pocztowych P. Patas

03-10-2014, 9:33
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 47 zł     
Użytkownik neoMAX5
numer aukcji: 4633914104
Miejscowość @
Zostało sztuk: 4    Wyświetleń: 26   
Koniec: 03-10-2014 09:41:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

LOTY DALEKODYSTANSOWE

 

PIOTR PATAS

 

Książka poświęcona  jest problematyce lotowania gołębiami na dalekich dystansach.  Materiał  zaczerpnięto z rozmów z hodowcami, którzy w tego rodzaju lotach osiągają ponadprzeciętne   wyniki.   W   dyskusji   wzięli   udział:   Ernest   Bartosz   i   Alojzy  Paszek
z Siemianowic Śląskich, Wacław Górecki i Werner Urbanek z Rudy Śląskiej, Kazimierz Kohnke z Władysławowa, Franciszek Marmuszewski z Kamienicy koło Nowego Sącza, Eberhard Schüssler z Niemiec, Günter Swierze i Eugeniusz Tokarek z Zabrza, Stanisław Turek z Krzeszowic  i  Józef Zając z Żor. Wszyscy kolejno ustosunkowują się do podnoszonych kwestii, odpowiadając na te same pytania. Stąd łatwo zauważyć podobieństwa lub różnice poglądów i wynikające z nich odmienności w sposobach prowadzenia gołębi. A oto ważniejsze pytania, wokół których toczyła się dyskusja:
- czy na loty dalekodystansowe nadają się wszystkie gołębie, czy tylko niektóre o specjalnych predyspozycjach? jeśli tak, to jakie cechy i predyspozycje powinny posiadać gołębie dalekodystansowe?
- czy są gołębie uniwersalne, które potrafią zwyciężać na wszystkich dystansach? czy to są gołębie szybkie, czy raczej wolniejsze?
- jak traktować gołębia w młodości, by wyrósł na asa lotowego zdolnego do wieloletnich wyczynów w wieku dojrzałym? czy lotować nim intensywnie, czy też oszczędzać go?
- czy  można  np.  wysłać  roczniaka  na  lot  z  odległości  ponad  1000 km? czy ma on szansę z takiego lotu zdobyć konkurs?
- po czym rozpoznać w młodości gołębia, który ma predyspozycje do lotów dalekodystansowych? co może być zapowiedzią jego przyszłych sukcesów w tego rodzaju lotach?
- czy to prawda, że są szczepy gołębi wcześnie- i późnodojrzewających? które są lepsze, które są bardziej predysponowane do lotów dalekich?

        W tym miejscu dla porównania opisano sposób traktowania gołębi młodych przez słynnych przed laty Paula Siona i dra Arthura Bricoux.

        A oto kolejne pytania zadane rozmówcom:
- czy dwulatki to gołębie w pełni dojrzałe? czego można od nich wymagać?
- jak prowadzić przez cały rok gołębie przeznaczone na loty dalekie? kiedy łączyć je w pary? jaką metodą nimi lotować? czy pozwolić chować im młódki?
- jakie są najlepsze pozycje dla gołębi lotowanych "z gniazda"?
- czy na dalekich dystansach można lotować metodą wdowieństwa?
- czy na dalekie dystanse lecą lepiej gołębie "z gniazda", czy raczej z wdowieństwa?
- jak przygotować wdowce i wdowy na loty dalekie?
- czy na loty dalekie lepsze są samce czy samice?
- czy gołębie przeznaczane na loty dalekie trzeba oszczędzać w lotach i w rozrodzie?
- czy koszować je lot w lot, czy też oszczędzać je, koszując je np. od czasu do czasu?
- jak karmić gołębie lotowane na dalekich dystansach?
- jak traktować gołębie po sezonie lotowym? czy pozwolić im chować potomstwo? kiedy rozłączać je?
- jak dbać o gołębie jesienią i zimą?

        Na koniec kilka pytań natury ogólniejszej:
- jak dochować się gołębi dalekodystansowych?
- jakie są możliwości współczesnego gołębia pocztowego? z jakich odległości jest on w stanie wracać?
- czy w związku z tym należy ograniczać długości lotów, np. do 700-800 km, by gołębie mogły wrócić w dniu startu, czy też organizować loty z odległości większych np. z ponad 1000 km?

        Pytanie to coraz częściej zadajemy sobie wszyscy w związku ze stratami, jakie ponosimy w lotach dwu-, trzydniowych, kiedy to gołębie z różnych powodów, m.in. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, nie są w stanie wrócić w dniu startu. Na końcu jest pytanie o receptę na sukces, na które kolejno odpowiadają wszyscy rozmówcy.

Książka ma objętość: 192 strony tekstu i 22 strony barwnych fotografii.