Lonicera orientalis var. longifolia
Jagoda kamczacka
Jagody kamczackie są nie tylko ozdobne ale także wspaniałymi roślinami z jadalnymi owocami. Są to niskie krzewy do 1m. Wytwarzają kwiaty w kształcie kielicha, żółte, pachnące, rozwijają się na przełomie kwietnia i maja. Rewelacja! Owoce dojrzewają już po 4 tygodniach! czyli pod koniec maja. Lonicera ma zerowe wymagania co do gleby, jest totalnie odporna na mróz, a także na choroby. Lonicera jest rośliną dwupienna, co oznacza, że musimy nabyć co najmniej dwa egzemplarze. Suchodrzew można uprawiać w pojemnikach około 5l. Jest to roślina lecznicza: oczyszcza organizm z metali ciężkich, zapobiega chorobą serca a także posiada antyutleniacze.
Jagoda kamczacka, znana także jako suchodrzew jadalny czy suchodrzew siny jest długowiecznym krzewem. Pokrój kulisty, zwarty, dożywający do 35 lat. Osiąga wysokość 1,5-2 m i szerokość l,5 m.
Krzew ten jest wytrzymały na suszę i mróz. Znosi spadki temperatur nawet do -45°C, a kwiaty - przymrozki do -8°C. Może stać się niezwykle dekoracyjnym akcentem przydomowych ogrodów ze swymi białozłotożółtymi kwiatami o długości ok. 1,5 cm rozkwitającymi na początku kwietnia. ... co więcej - dojrzewają kilkanaście dni przed głównymi zbiorami truskawek oraz malin, czyniąc ją jeszcze bardziej atrakcyjną.
W okresie zbiorów krzewy pokrywają się efektownymi, zwisającymi jagodami, utrzymując zwarte ciemnozielone ulistnienie do początku października. Jagody dojrzewają w końcu maja, kilkanaście dni przed zbiorami truskawek. Owocami są mięsiste pestkowce, cylindrycznego kształtu, barwy niebiesko-fioletowej z woskowym nalotem. Owoce są smaczne z uwagi na ich soczystość, kwaśno-słodki smak. Kojarzą smak z powszechnie znaną borówką amerykańską lub jagodą leśną. Należy je zbierać kilkakrotnie, kilka dni po wybarwieniu się. Owoce nie zebrane po 7-10 dniach same opadają.
Jagody są źródłem niezwykle cennych, biologicznie aktywnych, substancji korzystnie wpływających na organizm człowieka, m.in. witaminy C i A oraz żelaza, jodu, miedzi. Mają właściwości wzmacniające, antyseptyczne, wspomagające leczenie wielu chorób i odtruwające organizm ze związków metali ciężkich. Pomocne są również przy leczeniu chorób układu krwionośnego.
Napar z suszonych kwiatów działa hamująco na rozwój wirusów i bakterii, cenny jest więc przy przeziębieniach, grypie i zapaleniach gardła. Są to przede wszystkim jednak owoce deserowe, równie dobrze nadające się na przetwory (soki, dżemy, konfitury), można je także suszyć i mrozić. W pełni owocowania zbiera się 2-6 kg jagód z krzaka w zależności od odmiany i warunków środowiskowych, a pierwszych owoców możemy spodziewać się już w pierwszym roku po posadzeniu. Ogromną zaletą jagody jest, obok dużych wartości odżywczych, fakt, iż są to jedne z najwcześniej dojrzewających u nas w naturalnych warunkach owoców.
Ma niewielkie wymagania glebowe, ale lepiej owocuje na glebie starannie przygotowanej. Najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach (zacienione rośliny znacznie słabiej owocują), glebach średniozwięzłych, żyznych, piaszczysto-gliniastych i gliniasto-piaszczystych o słabo kwaśnym odczynie. Nieodpowiednim stanowiskiem są bardzo ciężkie gleby gliniaste, z wysokim poziomem wody gruntowej, gdzie może wystąpić długotrwałe zalewanie systemu korzeniowego. Można sadzić już jednoroczne krzewy o dwóch, trzech 20-centymetrowych pędach, najlepiej jesienią lub wczesną wiosną. Jest rośliną obcopylną i do właściwego zapylenia i prawidłowego rozwoju owoców jest konieczność wysadzenia obok siebie przynajmniej dwóch odmian. Samodzielnie rosnący krzew również zaowocuje, ale słabiej.
Oferowana przez nas odmiany to: Czelabinka, Wołoszebnica i Sinogłaska.
Cena: 7zł / szt.
|