Czy to jest nowy trend w sztuce fotografowania? A może sposób na życie? Niektórzy nazywają ją niewinnym hobby? Profesjonalni fotografowie szmirą.
Lomografia, bo o niej mowa powstała na początku lat dziewięćdziesiątych u naszych sąsiadów z Wiednia. Rozwijała się bardzo szybko a swoim zasięgiem objęła 48 krajów w tym Polskę. W dużym skrócie charakteryzuje ją beztroskie pstrykanie dużej ilości zdjęć przy użyciu niestandardowych aparatów, zapominając o wizjerze. Zdjęcia mają być szaleńczo spontaniczne, a ich efekty nieprzewidywalne. Soczewki lomograficznych aparatów kolorują zdjęcia niesamowitymi barwami i odcieniami. Może to też być kilka wbudowanych soczewek do zdjęć sekwencyjnych zachowanych na jednym kadrze, jest też lampa błyskowa obudowana kolorowymi filtrami, można oglądać świat jak płetwiaste zwierzaki dzięki aparatowi z wbudowanym rybim okiem, wymieniać by można bez końca. Najważniejsze jest to aby mieć swój aparat zawsze ze sobą tak aby był on obrazkowym pamiętnikarzem tego co niezwykle ulotne w życiu każdego z nas.
Warto zaznaczyć, że lomografią interesują się młodzi i starsi, wykształciuchy i wolnomyśliciele, kobiety i mężczyźni, sławni tacy jak Moby czy Robert Redford, mniej sławni tacy jak ja. Chodzi o dobrą zabawę i poczucie przynależności do czegoś nietuzinkowego, czegoś co odróżnia od sąsiadów.
10 złotych zasad LOMO:
#1: Zawsze miej Lomo ze sobą!
#2: Rób zdjęcia o każdej porze dnia i nocy!
#3: Lomografia nie jest dodatkiem do Twojego życia lecz jest jego częścią!
#4: "Pstrykaj z biodra!"
#5: Fotografuj przedmioty najbliżej jak możesz!
#6: Nie myśl!
#7: Bądź szybki!
#8: Nie musisz wiedzieć co akurat sfotografowałeś!
#9: .... i nie musisz tego wiedzieć też później!
#10: Nie przejmuj się zasadami!
Dowiedz się więcej na stronie www.lomography.com (nowe okno).
Aparat Lomo Oktomat
Rozejrzyj się dokoła i ustaw scenę
Inspiracja i odpowiednie nastawienie to podstawowe wymagania Oktomatu. Pokiwaj głową dokoła i wyobraź sobie, że twoje oczy mnożą się do ilości ośmiu mrugających w ciągu dwóch sekund szeregowych serii. Odizoluj swój cel od wirującego nieporządkiem otoczenia. Zapomnij o nieśmiałości - ceglasty kształt i mały mechanizm Oktomatu są wystarczająco czarujące aby wywołać uśmiech nawet na twarzy lokalnego cwaniaczka. Daj się ponieść, jako że oktomatyczne fotografie to niekontrolowane odruchy - są czymś czego Twój umysł nie wybiera, ale inicjuje automatycznie.
Ognia! A oktomatyczna historia wkroczy na pokład
Strzelaj! A osiem stuknięć później Twój obiekt będzie idealnie pokrojony na osiem małych ramek, ugotowany, przyprawiony i podany na talerzu. Co prawda to nie Hollywood ale taka sekwencja może opowiedzieć niejedną historię. Wyobraź sobie, że jesteś reżyserem filmowym z najmniejszym budżetem wszechczasów - uzbrojony w osiem scen i 2,5 sekundy możesz stworzyć swoje mikrodzieło.
Pośród wielu możliwości, możesz uchwycić oktomatyczne skrawki w: parku kiedy Twój przyjaciel uczy się jeździć na rolkach, podczas parady na rzecz wolności zwierząt, ten jedyny moment, w którym ona powiedziała "tak", rejs po Mazurach z podchmielonymi kumplami czy spacer jeża w Twoim ogródku. Niezależnie od okazji: wybierz swoje sceny, zmotywuj obsadę i uwolnij wartą niejednego Oskara oktomatyczną wenę.
Okto-kino i zaufanie do lomograficznego umysłu
Świeżo wywołane oktofilmy wymagają już tylko jednego aby osiągnąć pełny efekt - mocnego zastrzyku oktomatycznej animacji. Zaloguj je do Okto-Kina, usiądź w wygodnym fotelu z misą popcornu na kolanach i przygotuj się do pokazu swoich ujęć przerobionych na ośmioujęciowy film akcji. I pamiętaj: nie zachowuj tych animacji tylko dla siebie, dzielenie się z innymi maniakami to solenny obowiązek każdego lomografera.
- 8-obiektywowa maszyna
Twe miniaturowe okna na oktomatyczny świat - jedno naciśnięcie guzika zwalnia wszystkie migawki w czasie 2,5 sekundy.
- Składany wizjer
Chcesz robić zdjęcia używając gałki ocznej - po prostu podnieś zmyślny, mały wizjer na pierwszą osobę jaką zobaczy twój Oktomat. Uwaga: jeśli zauważysz, że wizjer ten na drugie imię nie ma Precyzja - masz rację, nie ma!!!
- Ustalona prędkość migawki i przesłona
Bez skupienia, bez problemów, bez zmartwień - po prostu strzelaj Oktomatem w pełnym słońcu czy w DELIKATNIE zachmurzonych warunkach, a Twoje fotki będą absolutnie genialne.
Przykładowe zdjęcia (nowe okno):
Dane techniczne:
Obiektyw |
8 indywidualnych soczewek stała przesłona f/8 |
Wymiary |
110mm x 75mm x 32mm |
Migawka |
stała 1/100 sek. czas całej serii to 2,5 sek. |
Rodzaj filmu |
Standardowy film 35 mm
Wywoływanie filmu w każdym punkcie foto. |
Co dostajesz w zestawie?
- Oktomat
- pasek na rękę
- broszurka Oktomat