Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Litografia barwna: W górach, Dzieliński Kazimierz

25-01-2012, 11:35
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 100 zł     
Użytkownik marios554
numer aukcji: 2073830411
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 21   
Koniec: 29-01-2012 17:51:29
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam Państwa
Tym razem mam do sprzedania oryginalną litografię barną pt. W górach, absolwenta krakowskiej ASP Kazimierza Dzielińskiego /1[zasłonięte]894-19/, ucznia J. Mehoffera i J. Wojnarskiego .
Obraz składa się z kompozycji "małych punktów" w kolorze ciemno żółtym i niebieskim "odbitych" w danej technice.

Pozycja nie ma daty, w lewym dolnym rogu jest odręcznie napisany ołówkiem tytuł, w prawym dolnym rogu inicjały autora w formie: K. Dzieliński /na 100% jest to charakter pisma autora, taki sam występuje na innych pozycjach/.
Trudno określić datę obrazu. Myśle, że można to zrobić porównujac podobne pozycje wykonane w tej technice /zadanie dla specjalistów/. Obraz jest "lekko" podklejony na twardym papierze /jest mozliwość usuniecia podkładu/.

Inne dzieła w/w autora na innych aukcjach.
Masz propozycję zadzwoń lub wyślij mail'a, na życzenie mogę przesłać więcej zdjęć - lustrzanka.
pozdrawiam
Mariusz

[zasłonięte]@op.pl
tel. 692[zasłonięte]433

ps. transport do uzgodnienia, możliwość dostarczenia w okolicach Krakowa

Kazimierz Dzieliński (1894 Lwów - 1955 Nowy Targ)

Kazimierz Dzieliński po ukończeniu gimnazjum we Lwowie wstąpił do Legionów. W 1918 roku studiował przez dwa semestry w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zapisany pod nazwiskiem K. Raduskiego u J. Mehoffera, po czym powrócił do wojska, które opuścił w 1921 roku jako rotmistrz pierwszego pułku ułanów. Studia kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych zarówno pod okiem J. Mehoffera jak i J. Wojnarskiego w latach 1927 – 1932, uzyskując szereg pochwał i stypendia z Funduszu Kultury Narodowej. Artysta debiutował w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1931 roku, gdzie pokazał Martwą naturę i dwie mezzotinty Smutek oraz Zmęczenie. W tym samym roku brał udział w wystawie Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. W 1935 roku wyjechał jako stypendysta do Francji, z tego okresu pochodzą jego pejzaże zachowane dzisiaj w zbiorach krakowskich. Był aktywnym członkiem Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków oraz Towarzystwa Artystów Grafików w Krakowie. Brał udział w licznych wystawach we Lwowie, Warszawie i w Krakowie w latach 1934 – 1939, pokazując prace malarskie i graficzne, odbył także wystawę objazdową po miastach Francji w 1939 roku. Uczestniczył w kampanii wrześniowej w stopniu majora, następnie walczył w szeregach Armii Krajowej, dostał się do obozu koncentracyjnego w Płaszczowie. Odznaczono go orderem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznym.
W 1949 roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych Krakowie odbyła się wystawa retrospektywna artysty, na której pokazano 60 prac okresu paryskiego, portrety, pejzaże, martwe natury oraz akwaforty i akwatinty, przeważnie ulubione przez niego widoki Krakowa na przykład Ulica Floriańska, Kurza Stopka czy Baszta Senatorska. Obok malarstwa olejnego o tematyce portretowej i pejzażowej w ostatnich latach pojawił w twórczości artysty się wątek wojenny.