Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Literatura żydowska od epoki biblijnej do haskali

19-01-2012, 14:31
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 41 zł     
Użytkownik agadebis
numer aukcji: 2034593479
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 5   
Koniec: 13-01-2012 09:44:19

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Literatura żydowska od epoki biblijnej do haskali,
Krzysztof Pilarczyk



„Przez termin literatura żydowska rozumie się prace napisane w jakimkolwiek języku przez Żydów, dotyczące tematyki żydowskiej oraz utwory mające literacki charakter, napisane przez Żydów po hebrajsku, w jidysz lub w innych językach żydowskich (…).
Literatura żydowska, która powstała w okresie od czasów biblijnych do haskali, koncentruje się w dużej mierze wokół Tory i życia religijnego Żydów związanego z jej zachowywaniem. Dlatego na wstępie należy wyjaśnić kluczowe pojęcie, jakim jest tora. Obecnie najczęściej jest ono rozumiane w sposób rabiniczny, tzn. tak, jak je uformowali od przełomu I i II wieku uczeni żydowscy zwani rabinami, twórcy judaizmu rabinicznego, który narastał po zburzeniu drugiej świątyni jerozolimskiej i trwa w różnych odmianach do dzisiaj. Ukształtowany przez nich judaizm zasadza się na trzech filarach: studium Tory, czynnościach kulturowych i dobrych uczynkach. Pierwszy filar – studium Tory – jest najważniejszy.”
Ze wstępu

„Chociaż ukazują się w języku polskim różne opracowania na temat kultury i piśmiennictwa żydowskiego, to odczuwa się brak publikacji, która informowałaby o dziejach literatury żydowskiej nie tylko w sposób encyklopedyczny, lecz także z uwzględnieniem szerokiego tła historyczno-kulturowego. Brakowi temu próbuje sprostać praca Krzysztofa Pilarczyka, który od wielu lat zajmuje się nauczaniem akademickim w dziedzinie judaistyki i religioznawstwa. Autor (…) pragnął dać syntezę piśmiennictwa żydowskiego od biblijnych początków aż do okresu żydowskiego oświecenia (haskali). Praca jest ciekawa i wartościowapoprzez to, że uwzględnia aspekty historyczne i religioznawcze, które w standardowych opracowaniach są często pomijane.”
Z recenzji ks. doc. dr hab. Jerzego Chmiela (PAT)

Prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk jest historykiem religii, judaistą i biblistą w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesem Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich, członkiem Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Redaktor naczelny półrocznika Studia Judaica, współpracownik Komisji Historii i Kultury Żydów PAU. Stypendysta uniwersytetów w Jerozolimie, Tubingen i Heidelbergu. Autor ponad 120 publikacji naukowych, w tym kilku książek.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2006, s.338
twarda oprawa, format B5
ISBN 83-[zasłonięte]-2104-3


Literatura żydowska od epoki biblijnej do haskali