Literatura żydowska od epoki biblijnej do haskali, Krzysztof Pilarczyk
„Przez termin literatura żydowska rozumie się prace napisane w jakimkolwiek języku przez Żydów, dotyczące tematyki żydowskiej oraz utwory mające literacki charakter, napisane przez Żydów po hebrajsku, w jidysz lub w innych językach żydowskich (…). Literatura żydowska, która powstała w okresie od czasów biblijnych do haskali, koncentruje się w dużej mierze wokół Tory i życia religijnego Żydów związanego z jej zachowywaniem. Dlatego na wstępie należy wyjaśnić kluczowe pojęcie, jakim jest tora. Obecnie najczęściej jest ono rozumiane w sposób rabiniczny, tzn. tak, jak je uformowali od przełomu I i II wieku uczeni żydowscy zwani rabinami, twórcy judaizmu rabinicznego, który narastał po zburzeniu drugiej świątyni jerozolimskiej i trwa w różnych odmianach do dzisiaj. Ukształtowany przez nich judaizm zasadza się na trzech filarach: studium Tory, czynnościach kulturowych i dobrych uczynkach. Pierwszy filar – studium Tory – jest najważniejszy.”
Ze wstępu
„Chociaż ukazują się w języku polskim różne opracowania na temat kultury i piśmiennictwa żydowskiego, to odczuwa się brak publikacji, która informowałaby o dziejach literatury żydowskiej nie tylko w sposób encyklopedyczny, lecz także z uwzględnieniem szerokiego tła historyczno-kulturowego. Brakowi temu próbuje sprostać praca Krzysztofa Pilarczyka, który od wielu lat zajmuje się nauczaniem akademickim w dziedzinie judaistyki i religioznawstwa. Autor (…) pragnął dać syntezę piśmiennictwa żydowskiego od biblijnych początków aż do okresu żydowskiego oświecenia (haskali). Praca jest ciekawa i wartościowapoprzez to, że uwzględnia aspekty historyczne i religioznawcze, które w standardowych opracowaniach są często pomijane.”
Z recenzji ks. doc. dr hab. Jerzego Chmiela (PAT)
Prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk jest historykiem religii, judaistą i biblistą w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesem Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich, członkiem Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Redaktor naczelny półrocznika Studia Judaica, współpracownik Komisji Historii i Kultury Żydów PAU. Stypendysta uniwersytetów w Jerozolimie, Tubingen i Heidelbergu. Autor ponad 120 publikacji naukowych, w tym kilku książek. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2006, s.338 twarda oprawa, format B5 ISBN 83-[zasłonięte]-2104-3 |