Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Literackie reprezentacje historii:... + GRATIS

11-06-2014, 18:39
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 43.30 zł     
Użytkownik BookMaster_pl
numer aukcji: 4235240371
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 2   
Koniec: 11-06-2014 18:34:55

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


Literackie reprezentacje historii: świadectwa - mediatyzacje - eksploracje - Aleksandra Dębska-Kossakowska, Beata Gontarz, Monika Wiszniowska



Dane firmy:

Księgarnia internetowa
BookMaster_pl

ul. Stroma 18a
00-100 Warszawa
poniedziałek-piątek 10-18

Odbiór osobisty:

Każdą zakupiony produkt
możesz odebrać osobiście, oszczędzając na kosztach przesyłki.
Szczegóły uzgadniamy emailowo zaraz po wygraniu aukcji.


BookMaster_pl na aukcjach Allegro oferuje Państwu nowości wydawnicze,
bestsellery oraz inne ciekawe tytuły w atrakcyjnych cenach.
Wszystkie prezentowane produkty są nowe.
Przed zakupem zapoznaj się ze stroną "o mnie".
Zapraszamy do licytacji.

Przedmiotem licytacji jest:

Literackie reprezentacje historii: świadectwa - mediatyzacje - eksploracje

Aleksandra Dębska-Kossakowska, Beata Gontarz, Monika Wiszniowska

Szczegóły:
  • ISBN:978-83-[zasłonięte]-2255-1
  • liczba stron: 264
  • okładka: miękka
  • wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
  • Rok wydania: 2013
  • Stan: NOWA, NIEUŻYWANA

    Literackie reprezentacje historii: świadectwa - mediatyzacje - eksploracje opis:
    Niniejsza książka powstała z zamiarem dopisania kolejnego rozdziału do budzącej coraz szersze zainteresowanie w kręgach literaturoznawców problematyki przedstawiania historii w literaturze współczesnej. Nie jest to próba chronologicznego czy syntetyzującego uporządkowania zmian, jakie nastąpiły we wzajemnym uwikłaniu literatury i historii w ciągu ostatniego stulecia. Autorki dokonały rozpoznania literackich reprezentacji historii w wybranych tekstach polskiej literatury XX i XXI wieku. W przywoływanych przez nie tekstach historia ? zarówno ta, przez duże "H", jak i ta rozumiana jako prywatna, biograficzna opowieść ? jest zawsze uprzednia w stosunku do opowieści, stanowi zaczyn rozmaitych form jej uświadomienia i utrwalenia.
    W części pierwszej: Świadectwa Aleksandra Dębska-Kossakowska, opierając się na wybranych zapiskach dziennikowych Andrzeja Bobkowskiego, Józefa Czapskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wskazuje na tekstualne ślady historii w perspektywie jednostkowego doświadczenia. Przedmiotem analizy jest historyczny moment rozpadu etosu kultury europejskiej po drugiej wojnie światowej oraz ukazanie indywidualnych reakcji na rozpoznanie nowej sytuacji historycznej, społecznej i kulturowej.
    W części drugiej: Mediatyzacje Beata Gontarz rozpatruje obecność historii w fikcji powieściowej. Cezurę historyczno literacką stanowi przełom roku 1989. Wybrane przykłady powieści Henryka Wańka, Stefana Chwina, Magdaleny Tulli, Marka Bieńczyka, Pawła Huellego, Jacka Dehnela pozwalają na sformułowanie założenia o zapośredniczonym charakterze przedstawiania historii: poprzez narratywizację ocalałych śladów przeszłości (jakimi są albumy fotograficzne, przedmioty, nazwy, porządek topograficzny), ale także poprzez powtórzenie cudzych opowieści (tu istotne są zwłaszcza opowieści rodzinne, prezentujące przeszłość w indywidualnym, nierzadko anegdotycznym aspekcie).
    Przedmiotem rozważań Moniki Wiszniowskiej w części trzeciej: Eksploracje będą współczesne relacje reporterskie, w których poruszane tematy dotyczą trudnych i nierzadko kontrowersyjnych aspektów historii, zarówno tej nieco dawniejszej, jak i tej dziejącej się na naszych oczach. Ta odmiana prozy staje się dziś ważnym terenem spotkania między naukowym dyskursem historycznym a literacką rekonstrukcją dawnej rzeczywistości poprzez pamięć. Reporterów interesuje to, co dzieje się na przecięciu drogi ludzkiego życia z drogami historii. Odkrywają człowieka, rzeczywiste biografie, przez które ? jak w soczewce ? widać zbiorowy los. Książki Hanny Krall, Małgorzaty Szejnert, Wojciecha Jagieiskiego, Wojciecha Tochmana czy Włodzimierza Nowaka przynoszą zróżnicowaną refleksję nad odmianami doświadczenia i rozumienia historii.
    Aleksandra Dębska-Kossakowska, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego.
    Autorka książki Jan Józef Szczepański, Gustaw Herling-Grudziński wobec sztuki (Warszawa 2009), publikacji między innymi w "Tytule", "Przeglądzie Humanistycznym" i w tomach zbiorowych. [24.08.2013]
    Beata Gontarz, doktor nauk humanistycznych, pracuje w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Wydziału Filologicznego UŚ w Katowicach.
    Jest autorką i redaktorką książek: Pisarz i historia. O twórczości Jana Józefa Szczepańskiego (2001), O Janie Józefie Szczepańskim wspomnienia i szkice (2003), Świat przez pryzmat "ja". T.1: Teorie i autobiograficzne rekonesanse, współred. M. Krakowiak (2006), Świat przez pryzmat "ja". T.2: Studia i interpretacje, współred. M. Krakowiak (2006), Opowiedzieć historię. Prace dedykowane Profesorowi Stefanowi Zabierowskiemu, współred. M. Krakowiak (2009), Literackie reprezentacje historii. Świadectwa - mediatyzacje - eksploracje wspólnie z A. Dębską-Kossakowską i M. Wiszniowską (2013).
    Zajmuje się badaniem najnowszej prozy polskiej, zwłaszcza pod kątem zagadnień autobiografizmu, autotematyzmu, dyskursu historycznego, korespondencji literatury ze sztukami wizualnymi. [30.04.14]
    Monika Wiszniowska, adiunkt w Zakładzie Kultury Literackiej Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych. Literaturoznawca. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z literaturą polską XX wieku oraz teorią literatury. Szczególnie interesuje ją tematyka związana z literaturą niefikcjonalną. Autorka książki: Stańczyk Polski Ludowej. Rzecz o Stefania Kisielewskim, (Katowice 2004). [17.07.2013]




    Zapraszamy

    • 1. Zapoznaj się ze stroną o nas
    • 2. Każdą przesyłkę wysyłamy w specjalnym tekturowym opakowaniu (albo kopercie bąbelkowej) chroniącym produkty w trakcie transportu.
    • 3. Przesyłkę wysyłamy listem poleconym, priorytetowym lub kurierem.
    • 4. Do każdego zamówienia wystawiamy imienną fakturę Vat.
    • 5. Sprawdź nasze komentarze