W Chinach znane jest i uprawiane od ponad 2000 lat. Długowieczne (żyje ok 1300 lat), średniej wielkości (ok. 10-15 m w naturze, w mieszkaniu do 2-3 m). Uprawiane też w Indiach, południowej Japonii, wschodniej Australii a także w USA (Floryda i Hawaje), południowej Afryce i Oceanii.Owocem są owalne pestkowce, podobne kształtem do maliny lub truskawki, zebrane w grona. Brązowo-czerwona, stwardniała skórka ze stożkowatymi wyrostkami otacza kremową, jadalną osnówkę. Wewnątrz niej znajduje się podłużne nasienie. Owoc zawiera dużo witaminy C - 50mg witaminy C na 100 gramów owocu. Owoce liczi są wykorzystywane w kuchni. Po usunięciu skórki i pestki z owoców robi z nich kompoty i syrop. Można je też zamrażać. Ususzone w całości są nazywane orzeszkami liczi. Najlepiej jednak smakują na surowo. Można je dodawać do sałatek owocowych, podawać z likierem, śmietaną lub lodami. W Chinach bywają suszone na podobieństwo rodzynek.
Roślinka ma ponad 20 cm i ładnie się rozrasta co widać na zdjęciu
WARUNKI POWODZENIA UPRAWY
Nie zalewać roślinki bo genetycznie jest ona do suszy świetnie przygotowana - doniczka musi mieć odpływ, a w spodku nie możestać woda. Podlewać rzadko - jak ziemia przeschnie, ale lepiejjak roślinka wyraźnie się przewraca.Polecam zanurzenie całej doniczki na kilka minut w wodzie - polewaniez góry jest nieskuteczne bo woda nie wsiąka w podłoże, a przepływamiędzy ścianką a resztą - pojawia się na podstawce co czyni pozór, że roślinka podlana - ale ziemia jest dalej sucha.Wodę stosować najlepiej deszczową, a jeśli kranówę to odstaną przez min dobę.Nawozić w okresie wegetacji co tydzień np. florovitem (najtańszy).W zimie (od listopada do lutego) 2-3 razy rzadziej - podlewanieteż ograniczyć - byle roślinka nie uschła.Dobrze byłoby raz dziennie - najlepiej wieczorem popryskać roślinkę.Przynajmniej raz w kwartale przemyć trzeba listki by fotosyntezaprzebiegała prawidłowoUsuwać części stare i chore - żółknący listek jest nie do uratowania,trzeba go usunąć, bo jest siedliskiem chorób.
W zimie min +15 Lato może spędzić na zewnątrz.
Uwaga!Aby roślinka nie wyrosła za wielka zanim trafi do kupcamęczę ją w małym pojemniku z celowo wyjałowioną ziemią.Po zakupie trzeba ją pilnie przesadzić - nie naruszającbryły korzeniowej - do donicy o dwa razy większej pojemności z ogrodniczą glebą uniwersalną. Nie jest to trudne, bo plastykowe pudełko łatwo rozciąć.Konieczne standardowe nawożenie można rozpocząć ale najszybciej po miesiącu.
Achtung!
Kupując więcej roślinek koszt ich wysyłki priorytetem w jednej paczce też wynosi 6 zł