Wysyłka z Polski
Firma Swanson na swoich wyrobach podaje datę PRODUKCJI i udziela na nie 2 letniej gwarancji.
Dawkowanie-jedna kapsułka dziennie w trakcie posiłku
Ważność-12.2016r.
Lit jest pierwiastkiem chemicznym, najlżejszym z metali, supermałą drobiną. Jego atom składa się z zaledwie kilku protonów i elektronów. W przyrodzie dość rozpowszechniony, ale występuje tylko w postaci soli, zwłaszcza w niektórych minerałach. Niewielkie ilości soli litu znajdują się w wodach naturalnych a także w organizmie ludzkim. Czy można lit nazwać lekiem? Mimo swej maleńkości lit ma silne działanie biologiczne i jest cennym lekiem w leczeniu chorób afektywnych.
Nie jest lit środkiem niewinnym; należy go starannie dawkować a stosować tylko ze wskazań ustalonych przez lekarza. Działanie jonu litu jest nieraz spektakularne; okresy ciężkich manii i depresji przestają występować, a chory przywrócony jest niemal całkowitemu zdrowiu. Tym bardziej frapujące jest pytanie o mechanizm leczniczego działania tego rozpuszczonego w płynach naszego organizmu metalu.
Tu jednak, jak to jest w przypadku wielu środków leczniczych, zwłaszcza działających na naszą psychikę, sprawa pozostaje dość tajemnicza, mało zbadana. Można odpowiedzieć tylko w przybliżeniu.
Lit z pewnością działa hamująco na układy katecholaminergiczne (noradrenergiczne i dopaminergiczne), układ serotoninowy zaś prawdopodobnie pobudza. Przypuszcza się, że lit zmienia działanie także innych układów neuroprzekaźnikowych, cholinergicznego i GABA-ergicznego. Ten ostatni jest wszechobecnym w mózgu układem komórek hamujących. Lit nie oddziałuje na receptory (jak na przykład leki przeciwdepresyjne), natomiast zmienia działanie tzw. wtórnych przekaźników, substancji, które głębiej, już w komórce, pośredniczą w przekazywaniu bodźców płynących od receptora do komórkowego wnętrza.
Skutkiem tych działań litu jest działanie tłumiące objawy maniakalne, działanie przeciwdepresyjne i długoterminowa stabilizacja ośrodków nastroju i napędu.
Wersja do druku
Wyświetleń: 15