|
Adam Bień
Listy z wojny 1920 roku
Warszawa 2000
32 s., 20 cm
stan dobry
Od wydawcy
Społeczeństwo wiejskie po 1918 roku w ogromnej części wzięło czynny udział w tworzeniu i budowie państwa polskiego. Ponieważ przemysł był w większości zniszczony, główne fundusze na potrzeby państwa i armii pochodziły ze świadczeń dobrowolnych i przymusowych, nałożonych na społeczeństwo wiejskie. Wywalczona przy współudziale chłopów niepodległość będzie dla nich wartością nadrzędną, dla której mimo zniszczeń wojennych i strat biologicznych wieś będzie nadal świadczyła swoje ofiary. Tym bardziej należy docenić ten wysiłek, ponieważ okupant znacznie zdewastował gospodarkę; wyniszczył pogłowie bydła, rekwirował żywność, inwentarz a zwłaszcza konie.
Wojna, która od lutego 1919 r. coraz gwałtowniej rozpalała się na wschodnich granicach II Rzeczypospolitej, ponownie opodatkowała dźwigającą się z ciężarów wieś polską. Jest rzeczą zdumiewającą i odkrywaną przez badaczy i polityków przy kolejnych obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej w 1920 r., że w tej wojnie od postawy chłopów zależał los niepodległego państwa. Nie tylko dlatego, że wśród żołnierzy Wojska Polskiego przeważającą większość stanowili chłopi. Również dlatego, że to oni właśnie okazali się odporni na bolszewicka propagandę.
Mimo nędzy, przeludnienia wsi, głodu ziemi i braku widocznych efektów sejmowej uchwały o reformie rolnej, agitacja białostockiego Komitetu Rewolucyjnego Polskiego okazała się bezowocna. Komunistom nie udało się rozsadzić młodego państwa od wewnątrz, doprowadzić do żywiołowych antyobszarniczych wystąpień na wsi. Kompletnym fiaskiem zakończyła się na wsi agitacja werbunkowa do rewolucyjnych oddziałów wojska.
Wojna w 1920 r. wykazała wielki patriotyzm mieszkańców wsi. Była świadectwem ich obywatelskiej postawy, zdolności do poświęceń i bohaterstwa na polach bitew. Miarą tego bohaterstwa były tysiące poległych -symbolem patriotyzmu i myślenia w kategorii państwa - postawa Wincentego Witosa.
To właśnie Rząd Obrony Narodowej, kierowany przez Wincentego Witosa, tysiące synów chłopskich powołanych pod broń w regularnych i ochotniczych oddziałach Wojska Polskiego, podjęły działania, które zadecydowały o zwycięstwie w wojnie 1920 roku.
Wśród ochotników, którzy uważali, iż obrona Ojczyzny jest rzeczą najważniejszą był Adam Bień. Wkrótce młodszy brat Adama, Józef wyruszył aby zaciągnąć się do wojska. Takich domów chłopskich było tysiące.
Stare fotografie, dokumenty i listy odnalezione w zbiorach Hanny Bielskiej córki Adama Bienia, ukazują atmosferę tego wielkiego patriotycznego zrywu młodego pokolenia wsi polskiej i oddają nieprzemijającą prawdę o tym okresie.
Prawdę tę należy ujawniać, nie tylko dlatego, że obchodzimy 80 rocznicę Bitwy Warszawskiej, ale i 55 rocznicę aresztowania przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, którego Adam Bień był współtwórcą.
dr Janusz Gmitruk Dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
Słowa kluczowe:
|
KOSZT WYSYŁKI:
- Niezależnie od ilości kupionych książek koszt wysyłki liczony jest tylko raz i wynosi:
- 7,50 polecony/paczka ekonomiczna
- 9.00 polecony/paczka priorytet
- Koszt wysyłki za granicę: ustalany indywidualnie
DODATKOWE INFORMACJE O WYSYŁCE I PŁATNOŚCI:
- Wysyłkę realizujemy 2 razy w tygodniu za pośrednictwem Poczty Polskiej
- Książki wysyłamy w bezpiecznych "bąbelkowych" kopertach
- Nie wysyłamy za pobraniem, nie ma także możliwości odbioru osobistego
- Forma płatności: płatne z góry (zwykły przelew/Płacę z Allegro)
- W przypadku większej ilości zakupionych książek, prosimy o wpłatę w terminie 10 dni - niestety nie przetrzymujemy zakupionych książek "na później":)
|