Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

LISTY CIEMNYCH MĘŻÓW żydzi izrael historia WAWA

30-11-2014, 10:30
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł     
Użytkownik r-trade
numer aukcji: 4818501485
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 3   
Koniec: 30-11-2014 09:58:00

Dodatkowe informacje:
Region: Europa
Stan: Używany
Okładka: twarda
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


LISTY CIEMNYCH MĘŻÓW (przełożył, wstepem i komentarzem opatrzył Tadeusz Brzostowski)


Wydaw. PIW 1961 (Wyd. I)


stan: dobry (jak na zdjęciach + dedykacja; w dwóch miejscach niewielkie szczeliny między kartkami)



 

Listy ciemnych mężów (łac. Epistolae obscurorum virorum, EOV) – zbiór satyrycznych listów łacińskich powstałych w Niemczech na początku XVI w.

Tom pierwszy EOV ukazał się trzykrotnie. W 1515 i 1516 zawierał 41 listów; trzecie wydanie, również z 1516 jest poszerzone o 7 listów, czyli jest ich w nim łącznie 48. W roku 1517 ukazuje się drugi tom, obejmujący 62 listy; w tym samym roku, ukazuje się drugie wydanie drugiego tomu, poszerzone o 8 listów. Ten dwutomowy rozszerzony zespół można uważać za zbiór "klasyczny". Tom trzeci z 1689 roku jest już tylko naśladownictwem, zdezaktualizowanym i nie pochodzącym spod pióra tych samych autorów.

Listy ciemnych mężów są dziełem anonimowym, i to tak dalece, że nawet podane jest mylące miejsce druku i nazwisko drukarza, również niewiele daje określenie roku wydania, bo zwrot anno quo supra - roku jak wyżej, niczego w istocie nie oznacza. Wyszły one spod pióra literatów i uczonych humanistów, nie są one jednak utworem który by nie był związany z ówczesną literaturą i tendencjami, jakie panowały w społeczeństwie owej epoki. Dziś wiemy już, iż "listy pisali" m.in. Ulrich von Hutten, Jan Jäger oraz Herman Busch. Istnieje też podejrzenie, że autorem któregoś z listów mógł być Marcin Luter.

Bezpośrednim motywem powstania listów była obrona hebraisty Jana Reuchlina. W wielkim ruchu umysłowym niemieckiego renesansu, którego najwyższe natężenie w Niemczech nastąpiło na początku XVI w., rzecznicy postępu zaatakowali duchowieństwo, zwłaszcza zakonne i uniwersytety, przypisując im skostniałą uczoność i niski poziom umysłowy i moralny.

Zdjęcia przedmiotu

kliknij, aby powiększyć


W NASZEJ OFERCIE ZNAJDZIESZ JESZCZE WIELE TYTUŁÓW O PODOBNEJ TEMATYCE – ZAPRASZAMY !!!



Zobacz także...
Moje aukcje 

 


Udział w aukcji oznacza akceptację warunków zawartych na stronie "O mnie"

Nasza Oferta Warunki zakupu Opinie o nas

 


[DANE_EU]5mBtnRT6cfyWsmz926REAFAmj92mH6cQmIQ4Y3kcm7qDxkgxf06sM/bMEs55ZGa5UIx5yeVoaFIRyUHZ0R5nA9KTgAnw+2aSNAiaHeYyuRdhT7ofp5QMK4nTCdJYxzDfdO6B+h9It1JnNLwa65FoJQ==[/DANE_EU]