Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Lista strat osobowych ruchu narodowego 1939 - 1955

02-06-2012, 18:26
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 15 zł     
Użytkownik NorW
numer aukcji: 2330685313
Miejscowość Wrocław
Wyświetleń: 12   
Koniec: 17-05-2012 18:23:19

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2008
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Lista strat osobowych ruchu narodowego 1939–1955, zeszyt 1, opr. Wojciech Muszyński i Jolanta Mysiakowska, wstęp dr hab. Jan Żaryn, Warszawa 2008, 98 s.

Pierwszy zeszyt z serii „Lista strat osobowych działaczy Ruchu Narodowego 1939–1955” zawiera 95 biogramów ułożonych w porządku alfabetycznym. Odnoszą się one do działaczy politycznych, społecznych i gospodarczych, a także żołnierzy podziemia niepodległościowego, związanych z szeroko pojętym ruchem narodowym, poległych i pomordowanych w okresie okupacji niemieckiej oraz pierwszej i drugiej okupacji sowieckiej. Wśród nich znalazły się postacie powszechnie znane, a także te, które dopiero dzięki żmudnej kwerendzie archiwalnej mamy nadzieję przywrócić pamięci. Tym samym zaprezentowany tom wprowadza do obiegu naukowego wiele nieznanych dotąd faktów, poszerzając naszą wiedzę o historii Polski XX w.

Hasła zostały opracowane na podstawie materiałów archiwalnych, zgromadzonych w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Archiwum Akt Nowych, archiwów państwowych oraz kolekcji prywatnych. Redaktorzy tomu zrezygnowali z podawania pod każdym biogramem odrębnej bibliografii na rzecz opublikowania podstawowej literatury przedmiotu, wykorzystywanej przez autorów haseł. Zdjęcia zamieszczone w tomie pochodzą z archiwum IPN oraz ze zbiorów własnych autorów.

Poniższy tom nie pretenduje do miana pełnego kompendium. Jest to wydawnictwo popularnonaukowe, będące jedynie krokiem do przybliżania i przywracania pamięci o losach działaczy nurtu politycznego, którzy niezłomnie walczyli o Niepodległą Polskę.