Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

LIST z SEJMU - x.Londzin - Prof Asanki Japołł 1925

18-05-2012, 9:52
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 89 zł      Aktualna cena: 89 zł     
Użytkownik kolekcjoner-z-kr
numer aukcji: 2339523686
Miejscowość Kraków
Licytowało: 4    Wyświetleń: 59   
Koniec: 18-05-2012 10:19:41
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Oryginalny list na papierze Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, datowany Warszawa 5 lutego 1925 pisany przez ówczesnego posła Ks Józefa Londzina (autograf). List skierowany do Prof. Michała Asanka - Japołł z wyrazami uznania za książkę "Mową włoskich poetów". Stan jak na zdjęciu, ślady składania podniszczenia prawej krawędzi. Format zbliżony do A4.

Józef Londzin (ur. 3 lutego 1862 w Zabrzegu koło Czechowic, zm. 21 marca 1929 w Cieszynie) − polski ksiądz katolicki (od 1927 r. prałat, honorowy kanonik kapituł: katowickiej i sandomierskiej), działacz społeczny i polityczny, historyk, burmistrz miasta Cieszyna. Jako sekretarz Związku Śląskich Katolików, którym kierował od 1903 r., w 1907 i 1911 został wybrany do Rady Państwa w Wiedniu. W czasie I wojny światowej był członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego. W październiku 1918 razem z Janem Michejdą, reprezentującym polskich ewangelików oraz socjalistą Tadeuszem Regerem stanął na czele Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Wiosną 1919 brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie bronił interesów ludności polskiej i walczył o przyłączenie większości Śląska Cieszyńskiego do Polski. W latach 1[zasłonięte]919-19 poseł na Sejm RP, a od roku 1928 senator. W 1927 został wybrany burmistrzem miasta Cieszyna; funkcję tę sprawował aż do śmierci.

Michał Asanka-Japołł (ur. 17 listopada 1885 na Podegrodziu na Sądecczyźnie, zm. 9 czerwca 1953 w Krakowie) – pedagog, literat, publicysta.
W latach 1[zasłonięte]928-19, za namową księdza Józefa Londzina, zamieszkał w Cieszynie, gdzie pracował jako nauczyciel języka polskiego, łaciny i greki w obu tamtejszych gimnazjach. W latach międzywojennych Asanka-Japołł był gorącym rzecznikiem polsko-włoskiego zbliżenia kulturalnego. Popularyzował w Polsce włoską literaturę, m.in. przez wydanie antologii Mową włoskich poetów (1922), zawierającej jego własne, wysoko ocenione przekłady poezji włoskiej. W okresie pobytu w Cieszynie dużo wędrował po śląskich Beskidach, szczególnym sentymentem darząc zwłaszcza poznaną już wcześniej Istebną. Poznał tam wielu prostych górali, i uległ czarowi ich gwary, zwyczajów, strojów i sztuki. Na wątkach zaczerpniętych z cieszyńsko-beskidzkiej góralszczyzny osnuł opowiadania opublikowane w tomiku "Grajek z Jasnowic" (1928). Wchodził także przez pewien czas w skład kolegium redakcyjnego Zarania Śląskiego. Utrzymywał kontakty z Jerzym Proboszem, Ernestem Farnikiem, Władysławem Kubiszem oraz z mieszkającym w tym czasie w Cieszynie Julianem Przybosiem.
Lata wojny przeżył w Krakowie. Nękany ciągłymi rewizjami, które spustoszyły jego zbiory, w obawie o życie swego syna, więzionego przez hitlerowców, został zmuszony do zniszczenia praktycznie wszystkich pamiątek, dokumentów rodzinnych i korespondencji. Z tego powodu zachowało się bardzo niewiele archiwaliów, związanych bezpośrednio z jego osobą.
kliknij, aby powiększyćZdjęcia przedmiotu


LIST z SEJMU - x.Londzin - Prof Asanki Japołł 1925