Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Lipowa 4

18-01-2012, 9:19
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 20 zł     
Użytkownik MHmK
numer aukcji: 2044271474
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 8   
Koniec: 18-01-2012 01:12:52

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Opakowanie: w folii
Polska wersja językowa: napisy,
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha




 
 

               Muzeum Historyczne

  

                    Miasta Krakowa

 

              wita na swoich aukcjach

 

Tytuł: Lipowa 4

Miejsce wydania: Kraków
Rok Wydania: 2010

Fabryka Naczyń Emaliowanych na krakowskim Zabłociu została rozsławiona przez film „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Od niemal 17 lat (czyli od premiery filmu) do miejsca tego ściągają rocznie setki tysięcy turystów z całego świata. Przyjeżdżają autokarami, docierają własnymi środkami transportu i komunikacją miejską. Głównym powodem ich obecności na krakowskim Zabłociu jest postać Oskara Schindlera. Ale …
Wiosną 2010 roku w budynku administracyjnym fabryki zostanie otwarta wystawa „Kraków – czas okupacji (1[zasłonięte]939-19)”. Jednym z wydarzeń poprzedzających otwarcie będzie premiera kolejnego, po „Liście Schindlera” filmu, związanego z adresem Lipowa 4. Filmu, który stanie się częścią powstającej ekspozycji.
Film dokumentalny „Lipowa 4”, w reżyserii Marcina Kapronia, przedstawia niezwykłą historię tego miejsca. Produkcja porusza prawie nieznany wątek polskich pracowników fabryki. W zbiorowej świadomości Emalia funkcjonuje przede wszystkim jako miejsce, w którym pracowali wyłącznie żydowscy robotnicy. Tymczasem historia, by była prawdziwa, wymaga ciągłych odświeżeń – i film „Lipowa 4” trochę odkurzy pamięć widzów. A może pokaże zupełnie nieznany odbiorcom fragment okupacyjnej przeszłości Krakowa?
Walorem filmu są relacje świadków, zilustrowane cennymi archiwaliami oraz rekonstrukcjami zrealizowanymi w fabryce Emalia Olkuszu S.A – która do złudzenia przypomina wojenne wnętrza Deutsche Emaliwarenfabrik. Na warstwę narracyjną składają się wypowiedzi świadków – trzech polskich i jednego żydowskiego pracownika z Zabłocia przeplatane widokami planów przedwojennego Krakowa oraz zdjęciami fabryki przed i w okresie wojny. Opowieści pracowników zakładu okresu okupacji tworzą wielowątkowy i bardzo ludzki obraz – a dzięki spleceniu elementów prywatnych i oficjalnych w sposób przystępny przedstawiają historię tego miejsca.
Film nie ocenia i nie komentuje wypowiedzi bohaterów, a perspektywa czterech obserwatorów umożliwia wielostronne spojrzenie na temat, co pozwala ocalić jak najwięcej obiektywizmu. Film jest profesjonalnie zrealizowanym dokumentem - wypowiedzi, elementy graficzne, muzyka. Fakty, klimat czasu – wszystko to odnajdujemy w „Lipowej 4”.

czas trwania: 30 min.
reżyseria: Marcin Kaproń
producent: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
świadkowie: Maria Ogiegło – Orlińska, Stanisław Borowski, Mordechaj Lustig, Stanisław Załubski
miejsce realizacji: Kraków – Fabryka Emalia Oskara Schindlera Zabłocie, Fabryka Emalia Olkusz SA