Ewa Lipińska
Księżyc w butonierce. Ćwiczenia dla cudzoziemców doskonalące sprawność rozumienia ze słuchu na podstawie tekstów Andrzeja Sikorowskiego (B2, C1, C2)
- Wydawnictwo: Universitas
- Rok wydania: 2010
- Format: A4
- Stan: NOWA
- Okładka: miękka
- Ilość stron: 80
Nasza cena: 29,00 PLN
OPIS:
POZIOM B2, C1, C2
Księżyc w butonierce to ćwiczenia rozwijające i doskonalące sprawność rozumienia ze słuchu oraz umiejętność pracy z tekstem, adresowane do obcokrajowców na poziomie średnim i zaawansowanym. Książka zawiera 15 tekstów piosenek Andrzeja Sikorowskiego i grupy Pod Budą oraz płytę kompaktową (CD).
W procesie nauczania języka obcego piosenki odgrywają ważną, choć nie zawsze docenianą rolę. W tym przypadku mamy do czynienia z tekstami autorstwa A. Sikorowskiego, które są w tym procesie bardzo przydatne m.in. dlatego, że zawierają zwroty i wyrażenia zarówno bardzo poetyckie, jak i potoczne, czego zazwyczaj brakuje w podręcznikach kursowych. Ponadto praca z piosenkami:
- rozwija sprawność słuchania ze zrozumieniem, ale też czytanie, pisanie i mówienie,
- ułatwia zapamiętywanie słów, zwrotów, struktur gramatycznych, związków frazeologicznych,
- uczy porównywania, parafrazowania i używania metafor,
- umożliwia wykonywanie zadań polegających na zamianie stylu,
- doskonali wymowę i intonację oraz ćwiczy ortografię i interpunkcję itd.
Księżyc w butonierce zawiera 20 typów ćwiczeń pokazanych na przykładzie piosenki Moje kobiety. Do wszystkich pozostałych tekstów przygotowano po kilka ćwiczeń, które jednak nie muszą, a czasem nawet nie powinny być realizowane jako całość. Nauczyciel powinien wcześniej zapoznać się z propozycjami i wybrać te, które uważa za stosowne. Może również sam ñ w oparciu o podane przykłady ñ przygotować inne ich typy odpowiadające jego zamierzeniom oraz potrzebom i możliwościom studentów.
W Księżycu w butonierce można znaleźć wiele informacji i ciekawostek dotyczących Andrzeja Sikorowskiego, zamieszczono bowiem kilka fragmentów wywiadów z Artystą, artykułów o Nim oraz Jego zdjęcie. Całość uzupełniają fragmenty tekstów innych piosenek jego autorstwa stanowiące materiał do ćwiczeń oraz płyta kompaktowa.
Piosenki powinny być odsłuchiwane dwa razy. W zależności od typu ćwiczeń studenci powinni się z nimi zapoznać przed, w trakcie lub po słuchaniu.
Niniejszy zbiór tekstów jest przeznaczony przede wszystkim do celów ćwiczebnych, a nie testujących (egzaminujących), a więc praca z nimi powinna być przyjemna i jak najmniej stresująca. Dlatego jeśli trzeba, należy wyjść poza reguły i na przykład pozwolić studentom słuchać tekstu więcej niż dwa razy, a niektóre ćwiczenia rozdać i omówić przed, a nie po słuchaniu. Można też czasem pozwolić sobie tylko na słuchanie bez wykonywania ćwiczeń, zwłaszcza jeżeli tekst stanowi ilustrację czy uzupełnienie jakiegoś innego zagadnienia. Proponowane ćwiczenia są przeznaczone do słuchania, ale gdy tekst jest całkowicie „odszyfrowany”, można dalej na nim pracować rozwijając sprawność mówienia i/lub pisania.
Księżyc w butonierce ma wprawdzie stanowić pomoc w rozwijaniu umiejętności rozumienia ze słuchu dla obcokrajowców, ale jest również adresowany do Polaków mieszkających za granicą.
SPIS TREŚCI
Zwierzenia przy muzyce po północy
Czas się ich nie ima
Wstęp
1. Moje kobiety (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
2. Kraków - Piwna 7 (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
3. Nie przenoście nam stolicy do Krakowa (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
4. Zmowa z zegarem (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
5. Wyznanie barmana (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
6. Na całość (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
7. Jeść, pić, kochać (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
8. Nie pytajcie jak było (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
9. Moje dwie ojczyzny (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
10. Głos z oddali (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
11. Gdy mnie kochać przestaniesz (muz. J. Hnatowicz, sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
12. Przy tobie sama (muz. J. Hnatowicz, sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
13. Cha-cha dla Ani Dymnej (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
14. Co najmniej kilka razy (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
15. Toast nasz współczesny (muz. i sł. A. Sikorowski)
Ćwiczenia
Polecana Literatura