|
Witamina C znajduje się w wielu warzywach i cytrusach, lecz jej najlepszym naturalnym źródłem jest owoc dzikiej róży. Do celów leczniczych witaminę C pozyskuje się właśnie z owocu dzikiej róży, bo w nim można ją znaleźć razem z bioflawonoidami, które wzmacniają działanie kwasu askorbinowego. Inny noblista, Linus Pauling, sławny biochemik, uważał, że witamina C może być skutecznym środkiem przeciw wielu chorobom: od przeziębienia aż do nowotworów.
Wiadomo, że brak witaminy C powoduje szkorbut. Przyjmowanie jej w większych ilościach wzmacnia system immunologiczny i zwiększa odporność na choroby zakaźne (szczególnie przeziębieniowe na tle wirusowym i bakterujnym). Witamina C jest aktywatorem wielu enzymów i odgrywa ważną rolę w oddychaniu komórkowym. Przyspiesza gojenie się ran, bierze udział w tworzeniu kolagenu, kości i chrząstek, a także w syntezie hormonów kory nadnerczy. Chroni przed skutkami stresu, pomaga we wchłanianiu żelaza, a ponadto, wraz z kwasem foliowym i witaminą B12, pobudza dojrzewanie czerwonych krwinek. Obniża poziom cholesterolu we krwi i chroni organizm przed substancjami rakotwórczymi. Przy dużych wysiłkach wzrasta zapotrzebowanie na witaminę C, dlatego sportowcy, szczególnie przed zawodami, powinni przyjmować większą dawkę tej witaminy.
Jak prawie wszystkie witaminy, witamina C łatwo ulega rozkładowi. Jest wrażliwa na światło, temperaturę i wilgoć. Dlatego preparaty zawierające witaminę C należy przechowywać w odpowiednich warunkach.
|
Witamina C - jedna z najlepiej poznanych substancji odżywczych. W odróżnieniu od większości zwierząt, człowiek nie potrafi samodzielnie jej wytwarzać. Należy więc regularnie dostarczać ją z pożywieniem lub w postaci suplementów. Jest niezwykle wrażliwa na działanie światła, wysokiej temperatury i wilgoci - przeciętne straty witaminy C spowodowane obróbką termiczną mogą sięgać od 40 do 70%. Przetrzymywanie już ugotowanych potraw w podwyższonej temperaturze lub ich przechowywanie w lodówce do następnego dnia może jeszcze obniżyć jej zawartość o 60-80%. Jak każda witamina rozpuszczalna w wodzie, nie jest magazynowana w organizmie, dlatego jej nadmiar w ciągu kilku godzin – a przy obciążeniu fizycznym jeszcze szybciej – zostaje wydalony z organizmu. Dzięki nowoczesnym metodom produkcji istnieją już preparaty o przedłużonym działaniu (TR – timed release), zapewniające stopniowe wchłanianie do krwi i stały poziom witaminy C w organizmie. Witamina C pełni w ustroju niezwykle ważne funkcje. Wzmacnia system immunologiczny - w efekcie chroni przed infekcjami, skraca czas ich trwania oraz łagodzi ich przebieg. Odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych, przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Uczestniczy w tworzeniu kolagenu, kości i chrząstek, a także w syntezie hormonów kory nadnerczy. Chroni przed skutkami przewlekłego stresu, pomaga we wchłanianiu żelaza, a ponadto, wraz z kwasem foliowym i witaminą B12, pobudza dojrzewanie krwinek czerwonych. Odpowiedni poziom witaminy C w organizmie jest niezbędny w profilaktyce chorób układu krążenia: zapewnia prawidłową budowę naczyń krwionośnych, obniża stężenie cholesterolu we krwi i neutralizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników. Blokuje również powstawanie nitrozamin, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu komórek nowotworowych. Obecnie w Polsce bardzo rzadko obserwuje się klasyczne niedobory witaminy C w postaci szkorbutu. Jednak niedostateczne spożycie tej substancji jest powszechne w naszej populacji, szczególnie w porze zimowo-wiosennej, gdy wybór produktów zawierających tę witaminę jest ograniczony, a jej zawartość niska.
Zwiększona dawka witaminy C szczególnie zalecana jest przez onkologów podczas radioterapii (naświetlań) i chemioterapii. Przy walce z nowotworem dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę sięga do 1[zasłonięte]000-20 mg na dobę. Pamiętaj, że syntetyczna witamina C dostępna w aptekach może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Sięgaj TYLKO po naturalną w 100% wchłanialną witaminę C