Do numeru dołączone są 2 płyty DVD zawierające wszystkie pakiety nowej wersji Gentoo, tak więc kompletną instalację można wykonać bez konieczności połączenia z internetem!
Gentoo Linux to jedna z dystrybucji systemu operacyjnego Linux. Gentoo zostało stworzone przez Daniela Robbinsa i Gentoo Technologies, Inc. Obecnie rozwojem systemu zajmuje się Fundacja Gentoo (firma przekształciła się w organizację non-profit).
Charakterystyczną cechą tej dystrybucji jest to, że nie używa ona wstępnie skompilowanych pakietów oprogramowania, lecz prawie całe oprogramowanie jest kompilowane w trakcie instalacji systemu.
Kompilacja jest wykonywana przez mechanizm nazywany Portage, podobny do używanego w systemie operacyjnym BSD. Zarządzanie pakietami oprogramowania pod Gentoo odbywa się za pomocą komendy "emerge".
Kilka największych pakietów, m. in. Openoffice.org i Mozilla Firefox, jest alternatywnie dostarczane w postaci binarnej. Kompilacji nie wymagają oczywiście również programy napisane w językach skryptowych. Zaletami tej dystrybucji jest stabilność, szybkość, dostosowanie do posiadanego sprzętu (zwłaszcza do procesora) i do preferencji użytkownika.
System na 2 płytach DVD tylko w Linux+ Extra!
Na dołączonych do pisma płytach DVD znajdziecie specjalnie przygotowaną edycję systemu Gentoo Linux 2005.1, niezwykle wydajnej i elastycznej w dostosowywaniu do własnych potrzeb dystrybucji Linuksa. jest to edycja wyjątkowa, ponieważ do instalacji nie wymaga dostępu do internetu. Specjalnie dla Was wybraliśmy najlepsze darmowe oprogramowanie, oraz przygotowalismy specjalną wersję drzewa portów, dzieki której nie napotkacie problemów z niespełnionymi zależnościami.
Zdzając sobie sprawę z tego, że nie każdy chce samodzielnie kompilować cały system (powodem może być słabszy komputer, lub brak czasu) wprowadziliśmy pewien podział. Na pierwszej płytce znajduje się kompletny system, gotowy do skompilowania ze źródeł. Na drugiej natomiast, znajdują się pakiety binarne, dzięki którym można zainstalować Gentoo w 30 minut.
Kilka słów o pakietach binarnych. Zostały one skompilowane dla architektury i686, co jest obecnie standardem i zapewnia bardzo dobrą wydajność na wszystkich komputerach, poczynając od Celeronów/Duronów. Pamiętać jednak należy, że tak przygotowany system nie zadziała na komputerach klasy 486 i pierwszych Pentium - w tym wypadku pozostaje jedynie samodzielna kompilacja pakietów ze źródeł.
W najnowszym Gentoo 2005.1 znajdziemy między innymi:
jądro 2.6.12
KDE 3.4.1
GNOME 2.10.1
XFCE 4.2.2
Fluxbox 0.9.13
GIMP 2.2.6
Inkscape 0.41
Amarok 1.2.4
Audacity 1.2.1
Beep-Media-Player 0.9.7
XMMS 1.2.10
MPlayer 1.0pre6a
Xine 1.0.1
Kaffeine 0.6
Mozilla Firefox 1.0.6
Mozilla Thunderbird 1.0.6
Psi 0.9.3
SIM 0.9.3
Anjuta 1.2.2
Eclipse 3.0.1
GCC 3.3.4
Kdevelop 3.2.1
Ximian OpenOffice.org 1.3.8
Koffice 1.3.5
DOSBOX 0.63
WINE 20[zasłonięte]111
Qemu 0.6.1
A także gry:
Enemy Territory 2.61
Unreal Tournament 2004 DEMO
Battle for Wesnoth 0.9.6
Tux Racer 0.61
i wiele wiele więcej...