Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Linux+ CD nr. 99 (07/2005)

04-06-2012, 2:34
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł     
Użytkownik phualtkomp
numer aukcji: 2328618432
Miejscowość Kraków
Zostało sztuk: 3    Wyświetleń: 8   
Koniec: 05-06-2012 20:59:42

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Język: polski
Dodatki: płyta CD,
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Produkt nowy - nieużywany - zafoliowany - zawiera 2 płyty CD.
Cena nominalna 24.00 zł - Cena na Allegro = 5 zł + koszt wysyłki

Linux+ CD nr. 99 (07/2005) Kubuntu 5.04; Damn Small Linux

Kategoria: Linux - czasopisma,

Grupa: Linux - miesięczniki,

Rodzaj: Linux CD,

Intel Outside

Gdy byłem szczęśliwym posiadaczem Amigi, społeczność użytkowników tego 16-bitowego komputera domowego była w stałym konflikcie z właścicielami komputerów klasy PC. Objawiało się to m.in. organizowaniem zlotów zwolenników Amigi o szumnej nazwie Intel Outside (producentem procesorów dla Amig była firma Motorola, a dla PC – Intel). Sam byłem uczestnikiem dwóch takich spotkań. Teraz Intel nie jest jedynym producentem procesorów dla komputerów klasy PC, a nawet nie wiodącym, gdyż np. w dziedzinie procesorów 64-bitowych zostaje w tyle za AMD, wprowadzając jego innowacyjne rozwiązania u siebie (sekret długo utrzymywany w tajemnicy). U mnie nie zmieniło się nic – wciąż jestem zwolennikiem hasła Intel Outside, gdyż AMD oferuje procesory tańsze i wydajniejsze, a jeden z nich steruje moim komputerem z Linuksem. Ponadto, dystrybucje Linuksa są bardziej przychylne AMD (np. wersja SUSE czy Mandrivy dla AMD64). Trzeba także nadmienić, że korporacja Intel nie jest zbyt przychylna Linuksowi (świadczy o tym np. bardzo długi okres oczekiwania na przygotowanie wsparcia linuksowego dla Centrino), w przeciwieństwie do swojego głównego konkurenta, który stale stara się myśleć o użytkownikach alternatywnych systemów operacyjnych. Nie zdziwię się, gdy to AMD jako pierwsze wprowadzi kolejne rozszerzenia multimedialne do procesorów, np. ułatwiające sterowanie komputerem za pomocą głosu.
W tym miesiącu w Linux+ głównym tematem jest mechanizm KTTS, czyli odczytywanie przez komputer komunikatów systemowych i dokumentów tekstowych na głos. Został on wprowadzony w KDE 3.4, będąc pierwszym krokiem ku obustronnej komunikacji głosowej pomiędzy użytkownikiem a systemem. Artykułem, który bardzo polecam, jest ten dotyczący aparatów cyfrowych. Teraz prawie każdy z nas ma lub wkrótce będzie miał takie urządzenie. Warto wiedzieć, jak z niego korzystać pod Linuksem.
Zapraszam do lektury i zachęcam do skorzystania z Linux+ Live DVD (jest również do pobrania z Internetu), gdyż zawiera on większość aplikacji omawianych w piśmie od razu preinstalowanych w systemie.

Krzysztof Krawczyk
Redaktor Naczelny Linux+

- !HIT! - Kubuntu 5.04, odmiana Ubuntu, rewelacyjnej dystrybucji Linuksa opartej na Debianie, tym razem z KDE zamiast GNOME.
- !HIT! - Damn Small Linux
- !HIT! - Unreal Tournament 2[zasłonięte]004-33 Demo
- Opera 8,
- WxWidgets 2.6.0,
- GCC 4.0,
- FreeCiv 2.0,
- UMark 2.0 Beta 3,
- Kernel 2.6.11.8.
Poza tym m.in. najnowsze wersje aplikacji ze świata Open Source.

Wszystko to co na CD i dodatkowo:
- !HIT! - Aurox 10.3 - dobra polska dystrybucja Linuksa
- !HIT! - SUSE 9.3 Live - wersja Live popularnej dystrybucji Linuksa
- Linux+ Live DVD
- i wiele, wiele więcej...

Aktualności

Newsy
Witold Kieraś

Jądro Linux
Tomasz Torcz

Debian
Tomasz Napierała, Bartosz Feński

Mandriva
Florent Villard

Aurox
Michał Niwicki

Gentoo
Witold Kieraś

Dźwięk w Linuksie

KTTS – mechanizm syntezy mowy w KDE 3.4
Josephine Ciuca
Dzięki mechanizmowi KTTS (KDE Text To Speech) nasz komputer odczyta na głos przychodzące emaile, ebooki czy inne dokumenty, podczas gdy my możemy robić coś innego. W artykule przedstawiamy także pakiety Festival i KMouth, dzięki którym możemy wybrać język, w którym będą odczytywane teksty, szybkość odtwarzania, a nawet rodzaj głosu mówiącego. Pokazujemy, jak poprawnie zbudować, zainstalować, skonfigurować i zintegrować KTTS z nowym KDE 3.4.

Nowe technologie

NTFS w Linuksie
Richard Russon
Artykuł mówi o współpracy Linuksa i NTFS. Pokazujemy, co NTFS potrafi, jak Linux obsługuje odczyt i zapis na partycjach tego typu oraz na jakim etapie są prace nad projektem Linux-NTFS.

Wywiad

Wywiad z Geraldem Pfeiferem, opiekunem GCC
Krzysztof Krawczyk
Gerald Pfeifer jest członkiem grupy zarządzającej rozwojem popularnego zestawu kompilatorów – GCC. Pytamy o status prac i nowości w najnowszej wersji GCC 4.0. Dowiemy się również, jaki jest tryb pracy nad pakietem, oraz jaki jest wpływ firm, takich jak SUSE czy Red Hat, na końcowy produkt.

Oprogramowanie

Kid3 – edytor znaczników ID3
Witold Kieraś
Coraz częściej mamy do czynienia ze źle przygotowanymi plikami MP3 – albo mają niekompletne znaczniki ID3, albo nawet w ogóle ich nie mają. W takim przypadku jest nam potrzebny Kid3 – prosty, szybki i poręczny edytor znaczników ID3.

F-Spot – narzędzie do zarządzania cyfrowymi zdjęciami
Eugenia Loli-Queru
F-Spot to prosta i charakteryzująca się unikalnym wyglądem przeglądarka i narzędzie do katalogowania cyfrowych obrazów.

OpenVPN – narzędzie do tworzenia wirtualnej sieci prywatnej
Jean-Pierre Féval
Gdy firma zatrudnia osoby pracujące w różnych zakątkach kraju, a nawet globu, potrzebują oni możliwości swobodnego (i bezpiecznego) dostępu do firmowej sieci lokalnej. Taki dostęp możemy wygodnie zrealizować za pomocą darmowego pakietu OpenVPN.

MKVToolnix – narzędzia do obsługi plików Matroska
Jean-Pierre Féval
Spośród istniejących obecnie kontenerów audio/wideo, Matroska wydaje się być jednym z ciekawszych. Posiada m.in. takie przydatne funkcje, jak szybkie wyszukiwanie w pliku, wysoką odporność na błędy, informacje o rozdziałach oraz możliwość wybierania strumieni audio i napisów.

OGMRip – aplikacja do konwersji filmów DVD do OGM
Jean-Pierre Féval
Dzięki OGMRip nawet laik poradzi sobie z konwersją filmu zapisanego na płycie DVD do postaci, w której zmieści się on na jednej lub kilku płytach CD.

Freeciv 2.0 – gra strategiczna w stylu Civilization
Niels Weber
Z pewnością słyszeliście o słynnej serii Civilization stworzonej przez Sida Meiera. Freeciv rozpoczął swoją karierę jako klon pierwszej Civilization, aby wraz z upływem lat stać się kultową grą, nierzadko dorównującą oryginałowi.

Dla początkujących

Organizacja czasu przy pomocy komputera
Piotr Machej
Starając się pogodzić obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym, coraz częściej trzeba mocno namęczyć się nad takim zorganizowaniem czasu, aby znaleźć jeszcze jakieś wolne chwile. W organizowaniu naszego czasu mogą nam pomóc komputerowe organizery. Z ich pomocą łatwo będziemy mogli sprawdzić, co i na kiedy zaplanowaliśmy. Warto też ustawić przypomnienia i listę zadań do wykonania – dzięki temu nie będziemy zaskoczeni, gdy zadzwoni do nas szef z pytaniem, czy już skończyliśmy zaplanowaną pracę.

Sztuczki i kruczki
Grzegorz Niewęgłowski
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość również świadczy o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.

Sprzęt

Aparaty cyfrowe USB w Linuksie
Piotr wolny
W Linuksie znajdziemy wiele programów, które pozwolą nam zarządzać zdjęciami z naszego aparatu, tworzyć galerię, konwertować i modyfikować pliki graficzne. W artykule pokazujemy także, jak tworzyć zdjęcia panoramiczne, wykorzystać dane EXIF, które aparaty zapisują w plikach jpeg, czy też obrabiać zdjęcia w formacie RAW. Warto zapoznać się również z programem, który umożliwia odzyskanie zdjęć skasowanych z karty pamięci.

Testy

Blueconnect w Linuksie
Michał Niwicki

Dystrybucja miesiąca

K12 Linux Terminal Server Project
Michał Janik




Linux+ CD nr. 99 (07/2005)
Zobacz inne moje aukcje (phualtkomp):